Zápalné láhve i slzný plyn. Řecko ochromila zatím největší stávka | E15.cz

Zápalné láhve i slzný plyn. Řecko ochromila zatím největší stávka

Řecko, stávka
Řecko, stávka
• 
ZDROJ: CTK/AP

vrb

Stále více Řekům dochází trpělivost s vládními úspornými opatřeními, které podle nich už překračují snesitelné meze. Na demonstracích zorganizovaných odborovými svazy přišel po celé zemi svou nespokojenost vyjádřit zatím největší počet lidí, podle odhadů policie asi 125 tisíc. V Aténách se hned v úvodu protestní pochod zvrhl před parlamentem v útoky radikálů na policejní kordon. Na zápalné láhve a kamení odpověděli těžkooděnci slzným plynem.

Do práce nepřišli zaměstnanci velkých podniků, státních úřadů, bank. Zavřené jsou i drobné soukromé obchody a kiosky. Lékaři řeší pouze akutní případy. Nefungují ani některé čerpací stanice. Tak začíná na dva dny plánovaná generální stávka v Řecku.

Kromě státních úředníků stávkují už několik dní také popeláři a v ulicích Atén a Soluně se hromadí neodklizené odpadky. Uchráněn, alespoň částečně, je turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje řeckých příjmů. Na letištích byla stávka zkrácená pouze na 12 hodin, přesto třeba České aerolinie zrušily své dva pravidelné spoje.

Řecko, stávka Autor: Reuters

Živo bylo naopak v ulicích řeckých měst. V Aténách policie rozmístila oddíly na hlavní třídy vedoucí k parlamentu, uzavřela dvě nejbližší stanice metra a samu budovu parlamentu ohradila vozovou hradbou z policejních antonů, rozvášněná radikální část demonstrantů na muže zákona přesto zaútočila. Těžkooděnci odpověděli střelbou granátů se slzným plynem.

Řecko, stávka Autor: CTK

Umírněná většina protestujících Řeků má přesto také jasno: další úsporná opatření, o kterých má hlasovat parlament a zahrnují třeba zvýšení některých daní či úpravu mezd, zemi posílají do propasti.

„Úsporná opatření nás pomalu zabíjí. Dneska tu bude válka a já se jí zúčastním,“ cituje Reuters 75letého důchodce Dimitrise Panagiotopoulose.

„Nebezpečný pád ekonomiky i společnosti je nutné zastavit. Vládní opatření vedou pouze k zastavení výroby, nezaměstnanosti, zbídačení lidí a k ještě většímu dluhu,“ dodal zástupce konfederace řeckých malých podniků a živnostníků.

Řecko, stávka Autor: CTK/AP

Úsporná opatření jsou ale podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pro poskytnutí další pomoci zadlužené zemi. Premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že nepodlehne „vydírání“ odborů, a vyzval poslance své strany, aby podpořili opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.