Zdanění vkladů Kypřanů zřejmě neschválí parlament, obává se vláda

Obyvatelé Kypru vybírají peníze z bank

Obyvatelé Kypru vybírají peníze z bank Zdroj: ctk

Kyperský parlament pravděpodobně neschválí zdanění bankovních vkladů, které je podmínkou dojednané mezinárodní finanční pomoci. Uvedl to dnes podle agentury Reuters mluvčí kyperské vlády. Kypr by zřejmě bez finanční pomoci musel vyhlásit platební neschopnost.

Schůze kyperského parlamentu k hlasování o zdanění bankovních vkladů by měla začít v 17:00 SEČ. Schůze byla již dvakrát odložena, aby měl parlament více času k jednání o konečné podobě daně.

Prezident Nikos Anastasiadis již v neděli uvedl, že hodlá omezit dopady zdanění na malé střadatele. V pondělí jednal o zdanění vkladů se zákonodárci. Parlament hlídala policie, proti zdanění vkladů demonstrovalo několik desítek lidí.

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč). Kypr však má podle dohody vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100.000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších.

Podle zdrojů agentury Reuters se ministři v pondělí rozhodli dát Kypru větší volnost při stanovení daně. Souhlasí i s tím, aby Kypr uložil daň 15,6 procenta na bankovní vklady nad 100 tisíc eur (2,6 milionu Kč) a ušetřil od daně drobné střadatele.

Anastasiades v pondělí večer hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i evropským komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Ollim Rehnem. Podle mluvčího vlády prezident „naléhal, aby partneři z EU poskytli nějakou dodatečnou pomoc“.

Dohoda o jednorázovém zdanění vkladů vyvolala velké rozhořčení u obyvatel Kypru i některých politických stran. Ve sněmovně čítající 56 poslanců nemá žádná strana jasnou většinu a tři strany již ohlásily, že zdanění vkladů nepodpoří.