Čaputová: Koronavirová krize odhalila mnohé problémy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Že je Slovensko dílnou světových automobilek, bychom měli považovat za přechodné období, řekla Čaputová

ČTK

Pandemie choroby Covid-19 poukázala na problémy Slovenska, nynější soudržnost ve společnosti je však třeba zachovat. V projevu o stavu země to před poslanci parlamentu řekla prezidentka Zuzana Čaputová. Ocenila, že i díky opatřením bývalé a současné vlády má Slovensko v souvislosti s pandemií Covidu-19 v porovnání se sousedy nejméně obětí. Právě situaci kolem koronaviru Čaputová věnovala většinu svého projevu, ve kterém rok po loňském nástupu do úřadu také připomenula odhalení zneužívání moci v justici, jež přineslo vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Krize kolem koronaviru podle Čaputové odhalila zranitelnost slovenské ekonomiky jednostranně postavené na automobilovém průmyslu. „Skutečnost, že Slovensko je dílnou světových automobilek, bychom měli považovat za přechodné období, které mělo své plusy, ale musíme se z něj dostat podporou domácího podnikatelského prostředí,“ řekla Čaputová. Slovensko bylo i loni v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světe.

Čaputová uvedla, že navzdory dřívějšímu vynaložení stovek milionů eur do digitalizace nebyla infrastruktura veřejného sektoru dostatečně připravena na krizovou situaci. Koronavirová krize, během které země uzavřela školy, podle prezidentky i na přístupu k internetu a k technologiím ukázala, jak velmi ekonomická situace rodin ovlivňuje šance dětí ve vzdělávání.

Nečas: Šlachta si o post policejního prezidenta řekl sám, odmítl jsem ho

Změny jsou podle hlavy státu potřebné také ve zdravotnictví, které čelí nedostatku pracovníků. Připomenula nízké finanční ohodnocení práce lidí v sektoru sociálních a zdravotních služeb. Čaputová v projevu ocenila také slovenské vědce, kteří vyvinuli test na koronavirus.

Prezidentka uvítala návrh Evropské komise na vyčlenění mimořádného balíku peněz na pomoc ekonomikám, které zasáhla koronavirová krize. „Nesmí se zopakovat historie, že se prostředky použijí na investice do oblastí, které nejsou strategicky významné. Vůbec se nesmí stát, že čerpání zdrojů poznamenají přešlapy,“ řekla.

Soudržnost ve společnosti, kterou přinesla pandemie, je podle Čaputové třeba udržet. Prezidentka varovala například před změnami zákonů v různých kulturně-etických tématech bez potřebné širší diskuse a naslouchání názorů oponentů. Slovenská média dříve zmiňovala možnost předložení návrhů konzervativními poslanci na zpřísnění pravidel vykonávání interrupcí.

Babiš v počátku jasně nevěděl, co má krizový štáb dělat, říká ministr vnitra Jan Hamáček

Právnička Čaputová v reakci na předloňskou vraždu novináře Kuciaka a jeho partnerky uvedla, že až vražda dvou mladých lidí přinesla odhalení o zneužívání moci na soudech a na prokuratuře. Zmíněné informace zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera, který čelí i obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy. Letos v březnu policie v největší justiční korupční kauze v novodobých dějinách Slovenska obvinila 13 soudců a také další osoby včetně Kočnera.

Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která vzešla z únorových parlamentních voleb, slíbila po svém nástupu do úřadu také opatření proti korupci a k obnovení důvěry v právní stát. Po volební porážce skončili v opozici sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří byli u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006.

Zavřené hranice se nám prodražily, zboží muselo létat, říká šéf České zbrojovky Group

„Je to vyvážená komplexní zpráva. Kritiky bylo méně než chvály,“ řekl premiér Matovič. Jeho vláda, která vzešla z únorových parlamentních voleb, slíbila po svém nástupu do úřadu také opatření proti korupci a k obnovení důvěry v právní stát.

Po volební porážce skončili v opozici sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří byli u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006. Fico na projev hlavy státu reagoval, že Čaputová použila v projevu mnoho nepřesných čísel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!