Sýrie - z Afrínu utíkají tisíce lidí | E15.cz

Ze syrského Afrínu prchají před boji desítky tisíc lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ze severosyrského Afrínu od středy kvůli bojům uprchlo 150 tisíc lidí. Oznámila to dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). V Afrínu bojuje proti syrským Kurdům od ledna turecká armáda. Evakuace pokračuje také ve východní Ghútě u Damašku. Ruská armáda dnes oznámila, že v minulých hodinách odtud odešlo na 11 tisíc lidí. Na obou místech dnes pokračovaly boje a o život při nich přišlo přes 40 lidí.

Generál Vladimir Zolotuchin z ruského centra po smíření znesvářených stran sdělil, že dnes odchází z východní Ghúty každou hodinu na tři tisíce osob. Využívají humanitárního koridoru, který zřídila syrská vláda a jehož bezpečnost zajišťuje ruská armáda.

Boje o východní Ghútu, což je poslední oblast ovládaná povstalci v blízkosti Damašku, od února připravily o život na 1300 civilistů včetně 270 dětí. Podle agentury Reuters bylo zraněno pět tisíc lidí. V pátek při náletech v Sýrii zahynulo na 100 osob, dnes SOHR hlásí, že zemřelo dalších 30 civilistů. Podle agentury AFP získala syrská armáda pod kontrolu 70 procent východní Ghúty a rozdělila tuto oblast¨na tři sektory. Od čtvrtka z Ghúty podle agentury AFP odešlo 40 tisíc osob.

SOHR tvrdí, že v pátečních bojích zemřelo nejvíc lidí v Kafr Batně a Sakbě, což jsou města ve východní Ghútě. Organizace uvádí, že za nálety je ruské letectvo, což ale ruské ministerstvo obrany popřelo. Celou Kafr Batnu a část Sakby dnes podle SOHR dobyly vládní jednotky. Povstalci tak podle agentury AP utrpěli velkou porážku, neboť tato města patřila k jejich největším baštám. Rebelové tak už ovládají jen cíp východní Ghúty, uvedla AP.

Boje dnes pokračovaly také v Afrínu. Při náletech tureckého letectva přišlo o život nejméně 11 lidí. Turecká armáda obklíčila město Afrín a civilistům zůstala jediná ústupová trasa směrem na jih. "Je tam děsivá situace. Na severním okraji města Afrín se celou noc bojovalo, turecká armáda a její spojenci se snaží dostat do města," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video