Ze syrského Afrínu prchají před boji desítky tisíc lidí

Kvůli bojům v Afrínu a Ghútě prchají tisíce lidí ze svých domovů

Kvůli bojům v Afrínu a Ghútě prchají tisíce lidí ze svých domovů Zdroj: ČTK

Kvůli bojům v Afrínu a Ghútě prchají tisíce lidí ze svých domovů
Kvůli bojům v Afrínu a Ghútě prchají tisíce lidí ze svých domovů
Kvůli bojům v Afrínu a Ghútě prchají tisíce lidí ze svých domovů
4
Fotogalerie

Ze severosyrského Afrínu od středy kvůli bojům uprchlo 150 tisíc lidí. Oznámila to dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). V Afrínu bojuje proti syrským Kurdům od ledna turecká armáda. Evakuace pokračuje také ve východní Ghútě u Damašku. Ruská armáda dnes oznámila, že v minulých hodinách odtud odešlo na 11 tisíc lidí. Na obou místech dnes pokračovaly boje a o život při nich přišlo přes 40 lidí.

Generál Vladimir Zolotuchin z ruského centra po smíření znesvářených stran sdělil, že dnes odchází z východní Ghúty každou hodinu na tři tisíce osob. Využívají humanitárního koridoru, který zřídila syrská vláda a jehož bezpečnost zajišťuje ruská armáda.

Boje o východní Ghútu, což je poslední oblast ovládaná povstalci v blízkosti Damašku, od února připravily o život na 1300 civilistů včetně 270 dětí. Podle agentury Reuters bylo zraněno pět tisíc lidí. V pátek při náletech v Sýrii zahynulo na 100 osob, dnes SOHR hlásí, že zemřelo dalších 30 civilistů. Podle agentury AFP získala syrská armáda pod kontrolu 70 procent východní Ghúty a rozdělila tuto oblast¨na tři sektory. Od čtvrtka z Ghúty podle agentury AFP odešlo 40 tisíc osob.

SOHR tvrdí, že v pátečních bojích zemřelo nejvíc lidí v Kafr Batně a Sakbě, což jsou města ve východní Ghútě. Organizace uvádí, že za nálety je ruské letectvo, což ale ruské ministerstvo obrany popřelo. Celou Kafr Batnu a část Sakby dnes podle SOHR dobyly vládní jednotky. Povstalci tak podle agentury AP utrpěli velkou porážku, neboť tato města patřila k jejich největším baštám. Rebelové tak už ovládají jen cíp východní Ghúty, uvedla AP.

Boje dnes pokračovaly také v Afrínu. Při náletech tureckého letectva přišlo o život nejméně 11 lidí. Turecká armáda obklíčila město Afrín a civilistům zůstala jediná ústupová trasa směrem na jih. "Je tam děsivá situace. Na severním okraji města Afrín se celou noc bojovalo, turecká armáda a její spojenci se snaží dostat do města," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.