Zeman: Na Ukrajině probíhá občanská válka, jako byla ve Španělsku | E15.cz

Zeman: Na Ukrajině probíhá občanská válka, jako byla ve Španělsku

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český prezident Miloš Zeman přirovnal situaci na Ukrajině k občanské válce ve Španělsku ve 30. letech minulého století. Podle něj v žádném z těchto případů nelze mluvit o zahraniční agresi.

Zeman mluvil o situaci na Ukrajině s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a s někdejším šéfem německé diplomacie Hansem-Dietrichem Genscherem.

„Naše názory na Ukrajinu se shodují a dají se shrnout do jedné věty - to co probíhá na Ukrajině je primárně občanská válka,“ řekl prezident při návštěvě německého Lipska, kde se účastní oslav 25. výročí pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice.

Bojoval Španěl proti Španělovi

„Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců,“ prohlásila hlava státu.

Majdan nejsou svobodné volby

Zeman dále uvedl, že pro dlouhodobý úspěch Ukrajiny je třeba uspořádat svobodné volby. Odmítavě se přitom postavil k demonstracím na kyjevském náměstí Majdan, které vyústily v sesazení prezidenta Viktora Janukovyče.

„Majdan nejsou žádné svobodné volby. Majdan je jedna demonstrace na jednom náměstí a jak víte, na Ukrajině se konalo mnoho demonstrací, často s opačným obsahem, na mnoha jiných náměstích,“ řekl Zeman. „Proto s nadějí očekávám výsledky parlamentních voleb na Ukrajině,“ doplnil.

Federico Ghizzoni: Ukrajina je globální, ne lokální téma

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video