Zeman v Moskvě uctil památku sovětských vojáků | E15.cz

Zeman v Moskvě uctil památku sovětských vojáků

Správce Kremlu Sergej Chlebnikov vítá v Moskvě českého prezidenta Miloše Zemana
Správce Kremlu Sergej Chlebnikov vítá v Moskvě českého prezidenta Miloše Zemana
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český prezident Miloš Zeman v Moskvě spolu se zhruba třicítkou ruských a zahraničních politiků uctil památku sovětských vojáků, kteří zahynuli ve druhé světové válce. Zeman položil kytici rudých karafiátů ke hrobu neznámého vojáka v Alexandrovském parku u kremelské zdi, který symbolizuje bronzová kompozice vojenské přílby a snítky vavřínu položené na bojovém praporu.

Uctění památky padlých vojáků Rudé armády bylo hlavním cílem prezidentovy cesty do Ruska. Zeman před cestou prohlásil, že jede do Moskvy, aby se „poklonil památce mrtvých, nikoli živých“.

Vojenské přehlídce, kterou vyvrcholily moskevské oslavy válečného výročí, prezident Zeman přítomen nebyl. Ze státníků, kteří na moskevských oslavách přislíbili účast, na Rudém náměstí rovněž nebyli slovenský premiér Robert Fico, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a německá kancléřka Angela Merkelová, která do Ruska dorazí až v neděli.

Koncem dubna prezident v Praze novinářům řekl, že hodlá návštěvou Moskvy uctít nejen památku vojáků Rudé armády, ale i vlasovců, tedy padlých příslušníků Ruské osvobozenecké armády, která za druhé světové války bojovala po boku Němců proti sovětským vojákům, ale na konci války pomohla zachránit Prahu.

„Vlasovovi vojáci byli také Rusové,“ řekl Zeman ve vysílání Českého rozhlasu. Při osvobozování Prahy zemřelo podle historiků kolem dvou set příslušníků Vlasovových jednotek. Sovětských vojáků padlo při osvobozování Československa 140 tisíc, celkové válečné ztráty Rudé armády se odhadují na 8,7 milionu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video