Zemětřesení v Číně nepřežilo téměř 400 lidí | E15.cz

Zemětřesení v Číně nepřežilo téměř 400 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedělní silné zemětřesení v provincii Jün-nan na jihu Číny nepřežilo podle nejnovější bilance nejméně 398 lidí, dalších 1800 utrpělo zranění. Záchranné práce v oblasti komplikují silné lijáky, sesuvy půdy a následné otřesy. Počet obětí zřejmě ještě poroste, některé odlehlé oblasti totiž zatím zůstávají odříznuté

Do postiženého regionu bylo vysláno 2500 vojáků, aby pomohli při záchraně obětí. Vojáci jsou vybaveni přístroji na vyhledávání přeživších a další technikou. Vojáci se připojí k více než 300 policistů a hasičů a 400 záchranářů s cvičenými psy.

Epicentrum zemětřesení bylo jedenáct kilometrů od Wen-pchingu, otřesy vycházely z hloubky dvanácti kilometrů. Geologové pak zaznamenali desítky následných otřesů. Podle americké geologické služby USGS mělo zemětřesení sílu 6,1 stupně, podle čínských měření 6,5 stupně.

Čínské televizní stanice odvysílaly z místa tragédie záběry, které ukazují, jak živel oblast zpustošil. Ze snímků jsou patrné hromady suti, které zbyly ze starších domů, zatímco ty novější vícepatrové stavby zůstaly stát.

Některá místa jsou kvůli sesuvům odříznuta od světa, takže se tam záchranáři nemohou dostat s těžkou technikou a se stany, vodou, potravinami a další humanitární pomocí, na niž čeká téměř 30 tisíc evakuovaných lidí a další postižení. Do řady lokalit záchranáři musejí jít pěšky. Problémem jsou i lijáky, které meteorologové předpovídají na celý dnešní den.

Zřítilo se asi 12 tisíc převážně cihlových budov, včetně škol, a dalších 30 tisíc jich bylo poškozeno. Ulice v postižené oblasti vypadají „jako bojiště po bombardování“, řekla tiskové agentuře Nová Čína jedna z místních obyvatelek. Otřesy podle ní byly mnohem horší než zemětřesení, které stejnou oblast postihlo v roce 2012. Tehdy živel usmrtil 81 lidí.

Nejsilnější zemětřesení za řadu let

Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes provincii Jün-nan navštívil a na místě vyzval k rychlé záchraně pohřešovaných. Na různých místech regionu zůstávají přerušeny dodávky elektřiny a telekomunikační spojení. Do Číny mezitím míří projevy soustrasti z celého světa. Kondolenci čínské vládě a rodinám obětí zaslal generální tajemník OSN Pan Ki-mun, stejně jako Bílý dům.

Podle čínské státní televize CCTV šlo o nejsilnější zemětřesení v provincii Jün-nan za posledních 14 let. Zemětřesení zasáhlo oblast, která je tektonicky velmi aktivní. V roce 2008 zahynulo nebo zůstalo pohřešováno v provincii S'-čchuan při otřesech o síle až osmi stupňů téměř 90 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video