Zemětřesení v Turecku má zatím 272 obětí, přes jedenáct set lidí je zraněných | E15.cz

Zemětřesení v Turecku má zatím 272 obětí, přes jedenáct set lidí je zraněných

Turecko, zemětřesení
Turecko, zemětřesení
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedělní silné zemětřesení na východě Turecka si vyžádalo nejméně 272 mrtvých a 1140 zraněných. Nejnovější bilanci otřesů dnes sdělil podle agentury DPA ministr vnitra Idris Naim Şahin. Nejhůře postižený je okres Ercis v provinci Van. Do zasažené oblasti v neděli pozdě večer přiletěl premiér Recep Tayyip Erdogan.

Zemětřesení o síle 7,2 stupně udeřilo na východě Turecka v neděli po poledni, později oblast zasáhlo údajně až 70 následných otřesů o síle 4,2 až 5,6 stupně. Turecká seizmologická observatoř Kandilli odhaduje počet možných obětí až na tisíc osob. Úřady dnes podle AP nicméně opatrně naznačují, že bilance nakonec nedosáhne původních odhadů.

Přírodní katastrofa poničila zdi věznice ve městě Van, odkud následně podle televize TRT uteklo asi 150 trestanců. Káznice uvedla, že vězňů uprchlo méně, než bylo zveřejněno, a že mnozí se později sami vrátili.

Řada obyvatel z Vanu strávila noc pod širým nebem, pracovníci Červeného půlměsíce na místním stadionu budují stanové městečko. Mnoho lidí se také uchýlilo k příbuzným do okolních vesnic.

Ankara nasadila v postiženém regionu asi 1275 záchranářských týmů z 38 provincií a se záchrannými pracemi pomáhají i vojáci. Několik zemí nabídlo Turecku pomoc, podle Erdogana to není nutné, protože země se s následky dokáže vyrovnat sama. Ázerbájdžán, Írán a Bulharsko ji i přesto vyslaly. Pomoc nabídly také Řecko s Izraelem, s nimiž tato islámská země nemá dobré vztahy.

Ankaře vyjádřila soustrast a podporu řada států. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zaslal svému tureckému protějšku Ahmetu Davutogluovi soustrastný telegram, ve kterém mu nabídl pomoc.

V obou nejvíce postižených městech Van a Ercis podle agentury Reuters uboze vybavené záchranářské týmy spolu s vojáky vyprošťují z trosek zřícených budov mrtvé a zraněné. Také sami obyvatelé vyzbrojení lopatkami horečně hledají v sutinách své blízké.

„Slyšeli jsme volání a sténání zpod trosek, čekáme na záchranné týmy,“ řekl agentuře Reuters Halil Celik stojící před troskami budovy, která se mu zřítila před očima.

„Najednou zemětřesení strhlo dům přede mnou. Všichni, kdo jsme byli poblíž, jsme tam běželi a vytáhli jsme ze sutin dva zraněné lidi. Na druhé straně ulice jsou pod zříceným domem zřejmě uvězněni tři dospívající. Lidé šplhají na zbořené zdivo a volají: „Je tam někdo?“

Postarší záchranář se rozvzlykal, tvář má pokrytou prachem, líčí Reuters. Policie udržuje stranou přihlížející, posádka sanitky čeká připravená poskytnout pomoc někomu z přeživších vyproštěných.

V obou městech jsou výpadky proudu, ve Vanu byly preventivně zastaveny také dodávky plynu kvůli obavám z náhodného výbuchu. Mnozí lidé z postižených měst ve strachu z dalších otřesů utíkají, jiní se zdržují na volných prostranstvích.

V nemocnici v Ercisu lékaři a sestry ošetřují zraněné v zahradě, protože nemocniční budova byla silně poškozena. „Nemůžeme operovat uvnitř. Ošetřujeme zraněné v zahradě a v sousední budově, která má generátor,“ řekla zdravotní sestra Eda Ekizogluová televizi CNN Turk. Ve městě se zřizují narychlo dvě polní nemocnice.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video