Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe | E15.cz

Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II. Třiaosmdesátiletý šlechtic skonal v sídle královské rodiny severně od Kodaně, kam byl nedlouho před tím převezen z nemocnice. Oznámil to úřad panovnice. Členové královské rodiny se měsíc nebudou na znamení smutku účastnit žádných společenských akcí, oblečeni budou po celou dobu v černém. Dánské vlajky budou týden vlát na půl žerdi.

"Jeho královská výsost princ Henrik zemřel v úterý 13. února ve 23:18 na zámku Fredensborg," uvedl podle agentury AFP královský palác v prohlášení, podle něhož byli u lože umírajícího jak královna, tak synové Frederik a Joachim.

Henrik byl hospitalizován s plicní infekcí koncem ledna. Ve vážném stavu jej pak v úterý převezli z nemocnice na rodinné sídlo vzdálené asi 35 kilometrů severně od Kodaně, kde pravidelně spolu s chotí pobýval část roku a přál si tam strávit i své poslední chvíle.

Henrik byl znám tím, že se ve Fredensborgu rád procházel se svými psy po veřejném parku. Zámek byl dějištěm mnoha královských svateb, banketů a státních večeří. Komplex čítá 28 budov a přístaveb a je v provozu od roku 1722, kdy byl na trůnu král Frederik IV.

S korunní princeznou Margrethe se Henrik oženil v roce 1967. Loni v červnu pár oslavil zlatou svatbu, následně se začal Henrikův zdravotní stav zhoršovat. V září královský palác oznámil, že Henrik trpí demencí, a princ pak omezil svou přítomnost na veřejnosti. V lednu v Egyptě dostal zápal plic a při následné prohlídce u něj lékaři našli nezhoubný plicní nádor.

"Královská rodina ztratila kotvu," uvedl v kondolenci dánský premiér Lars Lökke Rasmussen, podle něhož Henrik pomohl Dánům více se otevřít světu. "Skvěle si osvojil i dánský humor a sebeironii," dodal premiér. Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil zásluhy rodilého Francouze o dánsko-francouzském přátelství.

Frederik se narodil ve francouzské hraběcí rodině jako Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat. Prvních pět let strávil s rodiči ve Vietnamu, později studoval práva na pařížské Sorbonně a věnoval se rovněž studiu čínštiny a vietnamštiny.

Za svého života se Henrik těžko smiřoval se svým postavením na dánském dvoře. V roce 2007 si postěžoval, že není titulován jako král, ale jen jako princ manžel. "Manželka krále je vždy nazývána královnou. Ale manžel panující královny se svatbou nestane králem," řekl tehdy. Jeho nespokojenost se prohloubila v době, kdy roli hostitele na oficiálních akcích v nepřítomnosti královny začal místo něj přebírat jeho syn, korunní princ Frederik.

Protože v Dánsku vůči sobě nepociťoval dostatečný respekt, často pobýval na své vinici ve Francii. Kvůli podle něj nerovnoprávnému postavení u královského dvora vyjádřil Henrik před časem také přání, aby nebyl pohřben v katedrále v Roskilde, kde pro něj a pro sebe nechala královna Margrethe před časem připravit sarkofág. Ačkoli později vyšlo najevo, že přání vyslovil v době, kdy již trpěl demencí, hodlá ho královský palác respektovat. Kdy a kde se bude pohřeb konat, zatím není jasné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video