Zemřel legendární rockový hudebník Lou Reed | E15.cz

Zemřel legendární rockový hudebník Lou Reed

Lou Reed
Lou Reed
• 
ZDROJ: Sony

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve věku 71 let zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Uvedl to americký časopis Rolling Stone. Časopis zároveň připomněl, že zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater. Podle agentury AP příčinou smrti bylo onemocnění související s tímto orgánem.

Už po květnové operaci Reedova manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. „Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem,“ řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

Časopis Rolling Stone The Velvet Underground umístil na 19. místo v žebříčku 100 největších umělců všech dob. Ve skupině Reed působil v druhé polovině 60. let především jako textař. V písních svým typicky bezbarvým a jakoby odtažitým hlasem vypráví syrové a drsné příběhy, které se týkají všech temných zákoutí lidského života.

„Byl to úžasný muzikant a možná ještě lepší textař,“ zhodnotil Reedovo dílo hudební publicista Josef Rauvolf s tím, že jen u málo hudebníku se jejich texty dají číst i samostatně jako poezie. Spolu s ostatními členy The Velvet Underground prý Reed změnil pohled na to, co může rocková muzika být. Reed chtěl například vytvořit hudební ekvivalent literárnímu dílu Williama Burroughse nebo detektivkám Raymonda Chandlera. Rauvolf ale zároveň připomněl odvrácenou stránku Reedovi osobnosti - jako člověk prý byl často nepříjemný až arogantní a hrozně se choval i ke svým spoluhráčům a partnerkám.

Reed se po svém odchodu ze skupiny v roce 1971 vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Mezi jeho největší hity patří Walk on the Wild Side a Perfect Day.

Podle Rolling Stone propojil naléhavost pouliční muziky s evropskou avantgardní hudbou a do rockové poetiky vnesl lyrickou upřímnost. Hudební chameleon ovlivnil nebo přímo spoluutvářel styly jako alternativní rock, glam rock a punk.

„Ze všech možných ztrát z té světové rockové scény je tohle pro Českou republiku ta nejhorší,“ reagoval na zprávu o Reedově smrti hudební publicista Jiří Černý. Reed - přítel bývalého prezidenta Václava Havla - několikrát vystupoval také v České republice. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Letošní koncertní turné zrušil.

Tvorba Reeda a skupiny The Velvet Underground ovlivnila rockové skupiny na celém světě, v Česku například The Plastic People of the Universe. Manažer kapely Romek Hanzlík vyjádřil nad úmrtím slavného hudebníka lítost a ČTK řekl, že kapela dnes pro něj zahraje na svém koncertě v pražském Lucerna Music Baru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video