Zmizelý tanker neunesli piráti, za změnu kurzu mohla vzpoura posádky | E15.cz

Zmizelý tanker neunesli piráti, za změnu kurzu mohla vzpoura posádky

ilustrační foto, ropný tanker
ilustrační foto, ropný tanker
• 
ZDROJ: CC BY 2.0; Roel Hemkes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V malajsijských vodách dočasně zmizel ropný tanker. Původní dohady o tom, že loď někdo unesl, nakonec po několika hodinách vyvrátily malajsijské a indonéské úřady. Podle nich za náhlou změnou kurzu je obchodní spor mezi posádkou, nájemcem a majitelem lodi.

Indonéská posádka zamířila do indonéských vod s tankerem Vier Harmoni, který má na palubě 900 tisíc litrů nafty v hodnotě 1,57 milionu ringgitů (9,5 milionu korun). Loď se nyní nachází poblíž indonéského ostrova Batam, ležícího nedaleko Singapuru.

Podle zástupce malajsijského úřadu pro námořní kontrolu je incident výsledkem „interního problému“ mezi indonéským majitelem, malajsijským nájemcem a indonéskou posádkou.

Přestože námořního pirátství v posledních deseti letech v této části světa lehce ubylo díky posílení bezpečnostních kontrol a spolupráce v regionu, stále je tam ještě poměrně intenzivní. K útokům na obchodní lodě nebo k pokusům o ně dochází na této frekventované trase zhruba každých 14 dnů. Ročně je tak v tomto regionu zaznamenáno 70 procent všech podobných incidentů ve světě, uvádí Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video