Účtenková loterie EET – kdy bude, jaká je výhra | E15.cz

Účtenková loterie EET – kdy bude a co můžete vyhrát

tsch

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V polovině roku 2017 se spustí Babišova účtenková loterie k EET. Hlavní motivací pro účastníky bude milion korun nebo třeba auto. Za rok se výhry mají vyšplhat až na hodnotu 65 milionů korun. 

Účelem loterie je motivace k odebírání účtenek zákazníky. Toho se obávají někteří podnikatelé, kteří míní, že jako kontrolní nástroj je to zneužitelné a navádí k udavačství. Naopak veřejnost se těší a hlavní zájem je podle všeho orientován na možnost finanční výhry. Zde pak může problémy působit snaha zákazníků o rozložení platby na více částek a podobné aktivity, ve snaze zajistit si větší šanci na výhru.

Podle Sazky se ale o žádnou loterii, podle toho, jak je zatím definovaná, nejedná. Nevytváří se vklad a neexistuje jackpot, který lidi motivuje k soutěžení. V tomto případě bude hlavní motivační částka vždy mít limit. Navíc zde bude výhra v podstatě ukrajovat ze státního rozpočtu.

Zdeněk Pohlreich: Kvůli EET mají restauratéři nálepku hospodských šizuňků

Kdy a kdo bude dělat účinkovou loterii

Úřad si od nápadu slibuje především zefektivnění systému a zlepšení výběru daní. Na zajištění loterijního systému se teď hledá vhodný uchazeč. Do výběrového řízení pro veřejnou zakázku se může přihlásit jen ten, kdo již podobnou službu poskytoval a zúčastnilo se jí nad 15 tisíc lidí. Za poslední tři účetní období měl navíc roční obrat alespoň deset milionů korun. Navíc bude potřeba provozovat pro loterii i web a mobilní aplikaci. Uchazeči splňující tyto podmínky se přihlašují do 10. ledna 2017 a spuštění loterie pak na polovinu roku 2017.

Harmonogram EETAutor: koláž E15

 

Účtenková loterie na Slovensku

Loterii podobně využilo i několik dalších států jako například Chorvatsko, Portugalsko, Polsko či Slovinsko nebo Tchaj-wan. Hlavní inspirací se pro českou vládu stalo Slovensko. Na Slovensku se objevil problém s tím, že po první obrovské vlně zájmu nadšení prudce opadlo. Jak něčemu podobnému zabránit v České republice je v úvaze. Jednou z možností je rozdělit loterii tematicky nebo regionálně.

Komentář Reflexu: Účtenková loterie je amorální

Loterijní zákon

Jednou z otázek je také, jak se postaví k loterii zákon. V podstatě se totiž jedná o hazardní hru, nicméně podle ministerstva se bude loterie řídit pouze občanským zákoníkem a zákonem o evidenci tržeb. Samotný hazard stát přísně reguluje. Zároveň je potřeba si uvědomovat, že stát bude vstupovat na trh jako konkurence jiným loterijním aktivitám.

ÚČTENKOVÁ LOTERIE >>> 

EET bylo spuštěno 1. prosince 2016, aby se zamezilo daňovým únikům. Další fáze připojování proběhne 1. března.

Vše o EET najdete ZDE >>>

Počty dotčených firem v jednotlivých fázích EET, BisnodeAutor: CTK

Autor: tsch

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video