Účtenková loterie začne od poloviny roku 2017. Je to sázka na závist, kritizuje opozice

pokladna

pokladna Zdroj: CTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

Pokladna
Registrační pokladna
Registrační pokladna
4
Fotogalerie

Účtenková loterie se stane součástí elektronické evidence tržeb (EET), informaci ministerstva financí dnes projednala vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Ministerstvo financí plánuje spustit účtenkovou loterii k EET v polovině příštího roku. Ročně chce rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 tisíc korun do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Na zajištění loterie MF vypsalo otevřené výběrové řízení.

Na zabezpečení loterie je podle materiálu ve státním rozpočtu na příští rok vyhrazeno 100 milionů korun, z toho 65 milionů je určeno na výhry. Na propagaci loterie počítá MF s 20 miliony korun.

Loterie, kterou úřad nazval Účtenkovka, má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu systému evidence tržeb a podpořit řádný výběr daní.

Sázka na závist, kritizuje opozice

Opozice to kritizuje. "Z účtenkové loterie mně běhá mráz po zádech. Je to sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí. Platit daně by měl každý a jejich neplacení je trestný čin. Ale elektronická evidence tržeb spojená s touto loterií rozhodně není správná cesta, jak v Česku narovnat podnikatelské prostředí," uvedl dnes místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Materiál MF popisuje zkušenosti s podobnou loterií v zahraničí. Pravidelně se koná v Portugalsku, jako opatření doplňující evidenci tržeb je zavedena například na Maltě, v Chorvatsku, Polsku a na Slovensku. Současně se zavedením online evidence tržeb ji spustilo i Slovinsko. Dlouhodobě se koná na Tchaj-wanu a v minulých letech se uskutečnila v Chile nebo Argentině.

MF v materiálu dále uvedlo, že na účtenkovou loterii se nepoužije zákon upravující provozování hazardních her. Loterie bude vycházet pouze ze zákona o evidenci tržeb a občanského zákoníku.

EET začala 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do evidence maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou další obory podnikání.