Volby 2018 | 2. kolo prezidentské volby 2018: kdo porazí Zemana | E15.cz

Druhé kolo prezidentských voleb: kdo má největší šanci porazit Zemana

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při předpovídání výsledků letošní volby hlavy státu prakticky nikdo nepochybuje, že do druhého kola postoupí stávající prezident Miloš Zeman. Mnohem větší otazníky ovšem vzbuzuje jméno jeho potenciálního soupeře v druhém kole.

Zemanovi protivníci se snaží své voliče přesvědčit o tom, že jsou to právě oni, kdo dokážou stávajícího hradního rezidenta porazit. Podle výzkumu společnosti STEM/MARK na to má největší šanci bývalý předseda Akademie Věd Jiří Drahoš. V případě vzájemného souboje by pro něj hlasovalo 48 procent respondentů a pro Zemana jen 42 procent.

Pokud by platila data z průzkumu, byl by jediným kandidátem, který by dokázal stávající hlavu státu porazit. Textař a podnikatel Michal Horáček by prohrál se 42 procenty, aktivista Marek Hilšer se 41 procenty, exdiplomat Pavel Fischer s 39 procenty a Mirek Topolánek se 29 procenty.


Prezidentští kandidáti: přehled >>>


Když se výzkumníci neptali na konkrétní jméno Zemanova protikandidáta, dopadl současný pán Hradu ještě hůře. Protivníkovi, jenž by vzešel z osmi protikandidátů, by dalo svůj hlas 44 procent dotázaných, Zemana by volilo 39 procent respondentů.

„Voliči Zemana by byli častěji starší lidé, s nižším vzděláním a z menších obcí. Naopak voliči hypotetického soupeře současného prezidenta by byli častěji mladší, vysokoškolsky vzdělaní a z větších měst,“ stojí v tiskové zprávě agentury STEM/MARK.


Do druhé kolo se můžou dostat i tři kandidáti. Jak je to možné? 


Druhé kolo prezidentské volby připadá na pátek a sobotu 26. a 27. ledna, postupují do něj dva kandidáti s největším počtem hlasů. Konat se bude pouze v případě, že v prvním kolo někdo z kandidátů nedostane více než 50 procent všech hlasů. To se ale neočekává. Stejně tak je vysoce nepravděpodobná remíza, když by v druhém kole oba kandidáti dostali shodný počet hlasů. Potom by se volba musela opakovat.

Při poslední prezidentské volbě se v druhém kole utkala současná hlava státu Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zeman svého soupeře porazil v poměru hlasů 54,802 procenta ku 45,198 procenta.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: red

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video