Americká centrální banka bude ve zvyšování úroků postupovat opatrně | E15.cz

Americká centrální banka bude ve zvyšování úroků postupovat opatrně

Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová na obrazovce newyorské burzy
Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová na obrazovce newyorské burzy
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká centrální banka (Fed) bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně. Řekla to dnes šéfka Fedu Janet Yellenová, která vystoupila v Ekonomickém klubu v New Yorku.

„Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci,“ uvedla Yellenová. „Vzhledem k rizikům pro další výhled považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně,“ citovala ji agentura Reuters.

Yellenová tím řekla zhruba totéž, co Fed sdělil po svém posledním zasedání v polovině března. Fed dal tehdy najevo, že v příštích měsících naváže na prosincové první zvýšení krátkodobých úvěrových nákladů z rekordních minim. Předpověděl ale, že letos zvýší rozpětí základní mezibankovní sazby „na federální fondy“ jen dvakrát po čtvrtině procentního bodu, namísto dříve předpokládaných čtyř kroků.

Podle Yellenové bude ekonomický výhled nadále komplikovat slabý hospodářský vývoj ve světě, nízké ceny ropy a nejistota kolem Číny, tyto faktory ale budou odeznívat. „Celkový dopad globálního vývoje na ekonomiku USA od počátku roku bude s největší pravděpodobností omezený. Tento vývoj nijak nemění náš základní výhled ekonomického růstu a inflace,“ uvedla šéfka Fedu.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Pavel Ryba: 2016 se může stát rokem prasklých bublin

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah