Americký růst zpomalil více než o polovinu na 2,2 procenta | E15.cz

Americký růst zpomalil více než o polovinu na 2,2 procenta

Americký růst zpomalil více než o polovinu na 2,2 procenta
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí rostla pomaleji, než se původně myslelo. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 2,2 procenta namísto původně předpokládaného tempa 2,6 procenta. Vyplývá to z dnešních zpřesněných údajů amerického ministerstva obchodu. V předešlém čtvrtletí stoupla největší světová ekonomika o pět procent, nejrychleji za posledních 11 let.

Do výkonu ekonomiky USA se v posledních třech měsících loňského roku promítl větší obchodní schodek a útlum ve vytváření firemních zásob. Zpomalení růstu ale pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání. Spotřebitelské výdaje totiž rostly nejrychlejším tempem od začátku roku 2006.

Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, stouply ve čtvrtém kvartálu o 4,2 procenta, o desetinu procentního bodu pomaleji, než byl první odhad. Silná domácí poptávka se projevila v nárůstu dovozu, což obratem vedlo k obchodnímu deficitu, který z růstu HDP umazal 1,15 procentního bodu. Domácí poptávka bude zřejmě nadále nacházet oporu v levnějším benzinu a solidní kondici pracovního trhu.

Investice podniků do zařízení v loňských posledních třech měsících stouply o 0,9 procenta namísto původně odhadovaného poklesu. Výrazný posun nastal u objemu podnikových zásob, které byly podstatně nižší, než ministerstvo obchodu předpokládalo ve svém prvním odhadu z konce ledna. Pomalejší tvorba zásob se ale podle analytiků příznivě projeví na růstu HDP v tomto čtvrtletí.

Tlak na růst spotřebitelských cen ale zůstal i přes solidní spotřebu slabý. Ceny bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií stouply podle nerevidovaných čísel o 1,1 procenta, což je nejpomalejší tempo od druhého čtvrtletí 2013. Nízká míra inflace napovídá, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb ze současných rekordních minim. Banka je v rámci podpory ekonomiky drží od prosince 2008 blízko nule.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!