Apple láká ekologie. Firma vydala dluhopisy za miliardy, chce investovat do zelených technologií | E15.cz

Apple láká ekologie. Firma vydala dluhopisy za miliardy, chce investovat do zelených technologií

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Technologická společnost Apple chce dál pokračovat ve svých ekologických iniciativách. Pomoci jí v tom má nová emise desetiletých dluhopisů v celkové výši jedné miliardy dolarů, měla by se tak přidat k loňským zeleným bondům ve výši 12 miliard dolarů. Nové dluhopisy nabídnou investorům tříprocentní kupón a výnos 82 bazických bodů. 

V dokumentu, který Apple poskytl americké Komisi pro cenné papíry a burzu, společnost uvádí, že peníze mají posloužit ke snížení dopadu klimatických změn. Firma je bude investovat například do obnovitelných zdrojů, ekologických materiálů pro své produkty nebo nižší energetické náročnosti svých budov.

Apple se do ekologických technologií a ochrany přírody rozhodl investovat ve chvíli, kdy vedení firmy oponuje politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ředitel Applu Tim Cook se totiž údajně v minulých týdnech snažil Trumpa přesvědčit, aby Spojené státy nadále dodržovaly Pařížskou klimatickou dohodu. Jeho snažení však očividně nebylo dostatečné, protože Trump 1. června oznámil záměr od smlouvy odstoupit.

Už v minulosti se přitom mezi oběma muži rozhořel spor, když chtěl Trump dosáhnout přesunutí výroby do Spojených států. Tim Cook sice letos na jaře oznámil, že do výroby v USA bude společnost investovat miliardu dolarů, souvislost se snahou Donalda Trumpa ale nepotvrdil.

Na odstoupení od klimatické dohody reagoval ale také miliardář a prezidentův poradce Elon Musk, který v návaznosti na Trumpovy kroky spolupráci s Bílým domem rozvázal.

Apple se k vydání bondů rozhodl i přesto, že firma disponuje více než 250 miliardami dolarů (přibližně šest bilionů korun). Pro srovnání - jde o částku, za kterou by si Apple mohl koupit automobilku Tesla, Snapchat, Twitter, Spotify, Uber a Netflix najednou. 

Finanční rezerva společnosti se však v současnosti nachází především v bankách mimo Spojené státy. Pokud se za výhodných podmínek firmě podaří finance získat zpět do USA, jejich velká část pravděpodobně poputuje akcionářům, mohou však posloužit také ke splacení dluhů nebo akvizici jiné společnosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah