Airbnb převrací trh s bydlením, míní radní Prahy 1. Centrum prý může skončit jako skanzen bez lidí | E15.cz

Airbnb převrací trh s bydlením, míní radní Prahy 1. Centrum prý může skončit jako skanzen bez lidí

ČTK

Aplikace Airbnb v Praze 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlením. Fenomén sdíleného ubytování, pokud nebude regulován, je velmi nebezpečný pro každé město. Uvedl to radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD). Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) nechce Praha 1 skončit jako skanzen, kde nebudou bydlet lidé, a proto volá po nových pravidlech pro sdílené ubytování.

"Berlín, New York, San Francisko, Londýn, Vídeň, Paříž, Amsterdam, Salzburg, Barcelona - všechna tahle města Airbnb regulovala nebo se s aplikací dohodla," uvedl radní. Radnice těchto měst podle něj tento fenomén pochopily mnohem dříve než Praha.

"Je to fenomén, který pokud nebude regulován, pokud nebude mít pravidla, tak je velmi nebezpečný pro každé město," dodal radní.

Městská část nechce podle Lomeckého skončit jako skanzen, kde nebudou bydlet lidé. "Nemůžeme dopustit, aby městská část Praha 1 ztratila funkci bydlení, proto voláme po pravidlech," uvedl.

ČNB snižuje dostupnost hypoték. Na modelovém příkladu čtěte, kdo na regulaci doplácí nejvíce

Poskytování ubytování v soukromí přes aplikace typu Airbnb tak podle něj musí dostat jak jasná legislativní pravidla, tak pravidla pro soužití Airbnb s nájemníky v jednotlivých domech. V centru působí v domech často sdružení vlastníků jednotek (SVJ). "Ti co pronajímají byty spotřebovávají daleko více služeb - výtahy, energie, vodu - a není možné, aby to platili ti ostatní obyvatelé domu, kteří jsou součástí SVJ," dodal starosta.

V Praze 1 je nyní prostřednictvím Airbnb nabízeno 3500 bytů z celkového počtu 15.000. Radnice přitom eviduje pouze 427 bytů, ze kterých je odváděn poplatek. V Praze 1 je přihlášeno k pobytu zhruba 30 tisíc lidí. Celkem v Praze dosahuje počet nabídek ubytování na Airbnb 11 500.

Solil upozornil také na to, že hosté ubytovaní přes aplikace sdíleného ubytování nejsou nikde evidováni. "Desítky, stovky bytů jsou zaplaveny někým, o kom vůbec nevíme, kdo je. Desítky, stovky bytů způsobují to, že ostatní nájemci nebo vlastníci bytů ztrácí vlastní investice. Ty byty se stávají neuživatelnými. To všechno stojí mimo pravidla," dodal Solil.

O realitním trhu více čtěte v magazínu E15 Premium Jak se staví nová Praha. Objednávejte zde >>>
E15 Premium. Jak se staví nová Praha

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tento fenomén neohrožuje hotelnictví, kterému se daří. "Ten, koho ohrožuje tato služba, pokud naroste do nějakých obřích rozměrů, je spíše veřejnost a centra měst," dodal Stárek. Centrum města se tak vylidňuje a stává se z něj pouze turistická atrakce.

"Airbnb je dobré pro rezidenty, umožňuje jim využít jejich nemovitosti ke zvýšení příjmu v době, kdy životní náklady stále rostou. Příjmy navíc tak využijí ke splácení hypoték či ke placení účtů. Umožňuje jim také zůstat v jejich domovech," uvedla regionální manažerka EMEA Airbnb Sofia Gkiousou. Airbnb podle ní spolupracuje s městy různými způsoby a chce, aby hostitelé platili férový podíl turistických a ubytovacích poplatků. Firma má řadu dohod například v Paříží či Amsterdamu, kde se automaticky vybírá poplatek přímo od hostů.

Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710 tisíc. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Kromě Airbnb působí na trhu například HomeAway, Vacation Rentals, Vrbo, Flipkey, HouseTrip, Wimdu, 9flats či Roomorama.

Podívejte se, co na Airbnb říká primátorka Krnáčová:
1080p 720p 480p 360p 240p
Rozhovor s A. Krnáčovou o Airbnb

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!