Policie v Macau si posvítila na vlivného šéfa kasin | e15.cz

„Asijské Las Vegas“ krvácí. Policie v Macau si posvítila na šéfy kasin

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akcie čínských hazardních firem se v pondělí výrazně propadly. Například cenné papíry společnosti MGM China Holdings odepsaly přes deset procent. Wynn Macau zlevnila o 7,8 procenta a Sands China s Galaxy Entertainment Group uzavřely obchodování ve ztrátě přes pět procent. Důvodem je rozsáhlý víkendový zátah proti provozovatelům kasin v Macau. Policie zadržela v neděli jedenáct osob pro podezření z nelegálního hazardu a praní špinavých peněz.

Mezi zadrženými skončil i vlivný podnikatel Alvin Chau, výkonný ředitel hazardního řetězce Suncity Group Holdings. Ten se specializuje především na superbohaté VIP hráče ze zahraničí, kterým organizuje výlety do asijských kasin. V tomto segmentu je Suncity světovou jedničkou. 

Sedmačtyřicetiletý Chau, jenž proslul také jako filmový producent, se podle policistů přiznal k účasti na nezákonných hazardních aktivitách, jako je provozování ilegálních platforem pro čínské i zahraniční gamblery. Údajně měly desítky tisíc klientů.  

„Je to vůbec poprvé, co si úřady v Macau došláply na tak vysoce postavenou osobnost z hazardního průmyslu,“ upozorňuje agentura Bloomberg. Zástupci Suncity zadržení šéfa nekomentovali, v pondělí však stáhli akcie podniku z hongkongské burzy. Zatím není jasné, zda je to jen dočasné opatření.  

               

Provozování kasin je na většině čínského území zakázané. Macao představuje zvláštní správní oblast země, která se díky výjimce proslavila jako světové centrum hazardu srovnatelné s Las Vegas. 

Čínští regulátoři už od poloviny září naznačovali, že si na podnikání kasin více posvítí. „Sektor by měl být více regulován a vládní úředníci by měli dohlížet na každodenní operace těchto podniků,“ uvedl tehdy Lei Wai Nong, ministr pro hospodářství a finance v Macau. 

Odvětví po jeho prohlášení během jediného dne ztratilo ze své tržní hodnoty přes 18 miliard dolarů, více než 400 miliard korun, neboť investoři dostali strach, že kasina čeká podobné vyšetřování ze strany regulátorů jako velké technologické korporace.  

Zátah nicméně přichází ve chvíli, kdy se čínské hazardní společnosti, tvrdě zasažené pandemií, začínaly pomalu vzpamatovávat z loňského útlumu. Současná situace podle analytika americké Citigroup George Choie může být naopak dobrou příležitostí k nákupu jejich zlevněných akcií.

Průmyslu se totiž možná blýská na lepší časy. Čínská vláda zvažuje otevření hranice mezi Hongkongem a Macaem. Kasina jsou také čím dál tím méně závislá na příjmech od prominentních hráčů.

„V roce 2023 bude VIP sektor činit jen kolem jednoho až čtyř procent tržeb hazardních společností,“ souhlasí analýza banky JPMorgan Chase. Pro srovnání, ještě předloni to bylo patnáct procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery