Bohemia Sekt vybuduje v Mikulově novou zpracovnu hroznů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bohemia Sekt vybuduje v Mikulově novou zpracovnu hroznů

ČTK

Skupina Bohemia Sekt vybuduje středisko na zpracování hroznů ve své firmě Víno Mikulov v Mikulově na Břeclavsku. Velká investiční akce za 150 až 180 milionů korun bude rozložená do tří let, tedy až do roku 2019. Práce by měly začít letos, řekl ředitel největšího výrobce sektů a vín v České republice Ondřej Beránek.

Skupina dlouhodobě investuje desítky milionů ročně, letos se bude blížit 100 milionům korun. V příštích letech počítá ještě s vyšší částkou.

Desítky milionů korun dal letos podnik do rozšíření a nákupu vlastních vinic, jichž má teď 520 hektarů. Letos vysadil 40 hektarů nových vinic a k tomu získal na přelomu loňského a letošního roku 21 hektarů už plodných vinic. Do roku 2023 je chce rozšířit alespoň na 700 hektarů.

Druhou největší letošní investicí po vinicích byl nákup a instalace sedmi velkokapacitních kvasných tanků na výrobu sektů ve Starém Plzenci. Každý má objem 150 tisíc litrů, takže se celková kvasná kapacita zvýšila o více než desetinu. "Na určitou dobu by nás to mělo zbavit starosti s nedostatkem kvasné kapacity pro výrobu sektů," uvedl Beránek.

Bohemia Sekt očekává dobrý konec roku, celkem by mohl udat na 30 milionů lahví


Prostor v tankové hale byl dlouhodobě připravený, pouze se odkryla střecha a nové tanky umístil do haly jeřáb. "Běží poslední technologické úpravy, testování a osazování čerpadly a během tohoto měsíce už by se měly napouštět vínem," dodal Beránek.

Podnik letos pociťuje nejvyšší zájem o šumivá vína za poslední léta. "Sekt je barometrem spotřebitelské nálady. Ekonomice se daří, což je znát i na maloobchodních tržbách, růstu spotřebitelské důvěry, ale také na prodeji sektů," řekl Beránek. Už od ledna musela firma zavést částečně dvousměnný provoz, což dříve nebylo. A odpolední směny pokračují i ve druhém pololetí, dodal Beránek.

Skupina Bohemia Sekt očekává letos o několik procent vyšší prodej než loni, kdy uplatnila na trhu 28,5 milionu lahví sektů, šumivých nápojů, tichých vín a lihovin. Prodeje za prvních deset měsíců rostou, ale celkové odhady podle Beránka ztěžuje fakt, že za poslední dva měsíce prodá skupina 30 procent celoroční produkce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!