Britská vláda se vyhýbala vyšetřování ruského vlivu na brexit | E15.cz

Britská vláda se aktivně vyhýbala vyšetřování ruského vlivu na brexit, ukázal přezkum

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Koronaviroví hackeři

USA obvinily dva čínské hackery, že se ve jménu Pekingu pokusili firmám z 11 západních zemí ukrást terabyty dat včetně údajů o výzkumu koronaviru. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že oba muži bylo oficiálně pracovníci čínského ministerstva státní bezpečnosti. Útok postihl i některé dodavatele americké armády a výrobce zbraňových systémů. USA už před několika dny obvinily z hackerského útoku skupinu lidí napojenou na Rusko. I v tomto případě měly být cílem útoku organizace zapojené do výzkumu vakcíny proti koronaviru.

Britské zavírání očí

Britská vláda selhala při vyšetřování možného ruského vlivu na referendum o brexitu, otázce se přitom přímo „aktivně vyhýbala“. Vyplývá to ze závěrů parlamentního šetření. Členové parlamentního výboru pro výzvědnou činnost a bezpečnost obvinili ministry, že se záměrně tématu vyhýbali, protože nechtěli znát výsledky případného vyšetřování. Vláda závěry komise popřela a odmítla výzvu, aby zahájila plnohodnotné vyšetřování ruského vlivu na referendum.

Úplatkářská aféra v Eni

Italští vyšetřovatelé žádají osmiletý trest pro šéfa ropné společnosti Eni Claudia Descalziho v miliardovém korupčním skandálu týkajícím se nigerijských ropných nalezišť.  Descalzi je spolu s dalšími obviněn z převádění peněz na nigerijský bankovní účet s vědomím, že budou použity k uplácení. Mezi dalšími obviněnými jsou bývalý šéf Eni Paolo Scaroni a bývalá hlava průzkumu nalezišť u společnosti Royal Dutch Shell, Malcolm Brinded. Obvinění všichni odmítají.

Zpožděná pomoc

Schvalování další vládní pomoci v USA se může zdržet. Předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell uvedl, že zatímco strana se kloní k finanční podpoře pro jednotlivce, prodloužení dodateční podpory v nezaměstnanosti a poskytnutí více prostředků na testování lidí na koronavirus, objevují se pochyby o plánu prezidenta Donalda Trumpa na snížení daně z příjmu.

Autor: Bloomberg, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah