V Česku je poprvé od začátku pandemie přes 5000 nemocných s COVID-19

Roušky v pražském metru zůstávají povinné

Roušky v pražském metru zůstávají povinné Zdroj: Foto Blesk - Mária Rušinová

Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v Česku stoupl v úterý o 212, nejvíc od 28. června. V zemi je poprvé více než 5000 nemocných, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku zachycený poprvé, onemocnělo už 14 324 lidí. Přes 8900 z nich se už z nemoci uzdravilo, 360 pacientů s koronavirem zemřelo.

Počet aktuálně nakažených stoupal od začátku března do 11. dubna, kdy kulminoval na 4736 případech. Následně počet nemocných klesal a přibližně od poloviny května s drobnými výkyvy stagnoval. Opět růst začal v červnu, zejména v jeho druhé půlce. O uplynulém víkendu počet aktuálně nemocných přesáhl dosavadní dubnové maximum a dále roste.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na sto tisíc obyvatel zhruba 60 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů Česka. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 38 případů na sto tisíc obyvatel.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 24 nakažených na sto tisíc obyvatel. V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Nemoc COVID-19 má u většiny nakažených lehký průběh. Počet hospitalizovaných ale v pondělí stoupl o 11 na 148, v těžkém stavu je 20 z nich. V sobotu bylo 134 hospitalizovaných, v neděli 137.