Akcie Applu vyhnaly index Dow Jones do rekordních výšin, poprvé přesáhl 22 tisíc bodů | E15.cz

Akcie Applu vyhnaly index Dow Jones do rekordních výšin, poprvé přesáhl 22 tisíc bodů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie technologického gigantu Apple vyhnaly index Dow Jones vůbec poprvé nad hranici 22 tisíc bodů, většina ostatních titulů na newyorské burze však ve středu oslabila. V závěru obchodování Dow Jones stoupl o 0,24 procenta na 22 016 bodů.

Širší index Standard & Poor's 500 nepatrně stoupl o 0,05 procenta na 2477,57 bodu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,29 bodu a uzavřel na 6362,65 bodu.

Příznivá zpráva o hospodaření společnosti Apple přinesla růst jejích akcií o 4,9 procenta, od počátku roku tak akcie získaly kolem 36 procent.

Díky Applu se Dow Jones poprvé v historii přehoupl přes 22 tisíc  bodů, půdu pod nohama po nedávných vysokých ziscích však ztratily jiné zvučné technologické tituly jako Microsoft, Facebook a Alphabet.

Někteří investoři se domnívají, že korporace musejí začít investovat méně do akcií a více do technologií, aby zvýšily produktivitu a ospravedlnily další zisky akcií ze Silicon Valley. Sektor informační technologie S&P 500 se v tomto roce už zvýšil o 22 procent.

Index Dow Jones letos stoupl o 11 procent a má našlápnuto na šestý rekord v řadě, i když Wall Street ztrácí důvěru, že prezident Donald Trump a republikány kontrolovaný Kongres budou moci letos snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu. Koncem ledna index překonal hranici 20 tisíc bodů a 21 tisíc bodů zdolal 1. března.

Dvě třetiny titulů S&P 500 už ohlásily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, přičemž 72 procent z nich překonalo očekávání trhu. V typickém čtvrtletí se to podle agentury Thomson Reuters podaří 64 procentům.

Dolar dnes vůči euru oslabil na nejnižší úroveň za více než dva roky pod vlivem nejistoty, zda centrální banka (Fed) do konce letošního roku zvýší úrokové sazby, jakož i kvůli tvrdé politice Evropské centrální banky (ECB), uvedla agentura Reuters. Po poklesu na 1,1868 dolaru k euru kolem desáté hodiny středoevropského času dolar na evropskou měnu ztrácel 0,42 procenta při kurzu 1,1851 dolaru.

Dolarový index vůči koši šesti hlavních světových měn vykazoval pokles o 0,15 procenta na 92,9 bodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah