Analytici o důvodech propadu akcií CME. Ty reagují na převzetí ze strany PPF | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Akcie CME uzavřely obchodování výrazným poklesem

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz, ČTK

Skupina PPF ovládla společnost Central European Media Enterprises a investoři z toho zjevně nejsou nadšení. Akcie mediálního domu, jenž vlastní například televizi Nova, v úterý ukončily seanci na pražské burze 5,4procentním poklesem.

Už v pondělí na oznámení transakce reagovaly akcie CME na newyorské burze Nasdaq. Obchodování nakonec uzavřely se ztrátou 5,16 procenta na ceně 4,41 dolaru za akcii.

Analytici očekávají, že by se cena akcie na pražském parketu měla stabilizovat a více se blížit akviziční ceně 105,66 korun. K tomu jim chybí přidat čtyři koruny. „Vzhledem k pondělnímu státnímu svátku akcie na pražské burze doháněly pokles, který nastal při pondělní obchodní seanci v USA,“ uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler s tím, že aktuální cenový pokles byl však přehnaný.

Propad akcií CME je výrazný, cena by se ale měla ustálit, říká analytik Cyrrusu Pfeiler

Akviziční cena, která bude vyplacena držitelům kmenových akcií, je nižší, než se očekávalo, míní analytik Fio Banky David Brzek. Obsahuje sice podstatnou prémii vůči ceně z doby, kdy CME oznámilo revizi svých strategických záměrů, ale není tam již žádná prémie vůči posledním cenám na trhu. Podle analytika České spořitelny Jana Šafránka je pokles ceny akcie dán také hromadným vybíráním zisků těmi investory, kteří nechtějí čekat na navrženou výplatu hotovosti. Tato částka představuje „strop“, nad který by se cena akcie neměla dostat, jelikož v případě schválení transakce akcionáři za své akcie více nedostanou.

Skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila stoprocentní podíl v bermudské společnosti CME od telekomunikačně-mediální skupiny AT&T - Time Warner. CME vlastní řadu televizí ve střední Evropě a na Balkáně včetně zmíněné Novy. Hodnota transakce je 2,1 miliardy dolarů, tedy přibližně 48,4 miliardy korun.

Kellner koupil televizi Nova. Její matku CME ovládne za téměř 50 miliard korun
Miliardáři podepsali rekordně velký kontrakt na pozemky blízko plánované vládní čtvrti

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!