Akcie Philip Morris na pražské burze propadly, dařilo se Avastu | E15.cz

Akcie Philip Morris na pražské burze propadly, Avast bodoval. Wall Street zakončil týden v zisku

ČTK, vku

Pražská burza zakončila páteční seanci v zisku. Index PX stoupl vzrostl o 0,99 procenta na 867,44 bodu. K růstu mu pomohly například akcie bank Erste a Moneta. Naopak třeba akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR se propadly o více než desetinu. Akcie v USA dnes posílily, za celý týden však klesly. Ropa je na dubnovém maximu.

Posílení v pátek zaznamenala většina hlavních emisí pražské burzy. Byly mezi nimi i cenné papíry bankovní skupiny Erste a Moneta Money Bank, které zároveň zaznamenaly jedny z nejvyšších objemů obchodů. Akcie Erste si připsaly 1,59 procenta na 499,80 koruny a akcie Monety 1,13 procenta na 49,35 koruny.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry softwarové společnosti Avast, které zdražily o rovná čtyři procenta na 146,85 koruny. Naproti tomu největší propad postihl akcie Philip Morris ČR, které zlevnily o 10,22 procenta na 13 180 korun.

V pátek rostla i americká burza. Za celý týden ale klesla. Páteční rostoucí optimismus investorů ohledně obnovování hospodářského života USA totiž převážil nad nepříznivými údaji o dubnovém vývoji americké ekonomiky a obavami ze zhoršení obchodních vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v závěru týdne připsal 0,25 procenta a uzavřel na
23 685,42 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,39 procenta na 2863,70 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,79 procenta na 9014,56 bodu.

Za celý týden však Dow Jonesův index klesl o 2,7 procenta a S&P 500 o 2,3 procenta. Nasdaq se snížil o 1,2 procenta.

Páteční údaje ukázaly, že průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu kvůli šíření koronaviru klesla o rekordních 11,2 procenta. Maloobchodní tržby se propadly dokonce o 16,4 procenta, což je rovněž nový rekord. Investoři nicméně doufají, že ekonomická situace se bude zlepšovat díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru.

Ceny ropy jsou zpět na maximech z počátku dubna 

Severomořská ropa Brent si kolem 18:00 SELČ připisuje téměř dvě procenta na 31,73 dolaru za barel. O více než pět procent roste cena americké lehké ropy WTI, jejíž červnový kontrakt se ve stejnou dobu obchodoval za 28,88 dolaru za barel. Děje se tak díky náznakům oživení poptávky. 

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!