Akcie v USA po střelbě v Ottawě ztratily a výrazně klesly | E15.cz

Akcie v USA po střelbě v Ottawě ztratily a výrazně klesly

Burza v New Yorku
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: CTK/AP
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké akcie ztratily koncem středečního obchodování počáteční mírné zisky a jejich indexy končily značnými ztrátami. Oslabil je nejprve obnovený propad cen ropy a definitivně jej srazila střelba v centru kanadské metropole Ottawy. Kanada těsně předtím zvýšila stupeň teroristické hrozby na svém území kvůli zvýšené aktivitě radikálních islamistických skupin.

Wall Street nejprve navázala na růstovou sérii a trh tlačily vzhůru výsledky technologických firem Yahoo nebo Broadcom. Ztrácet začal po vládní zprávě, která ukázala překvapivě silný nárůst zásob ropy na americkém trhu. Údaje vedly k novému propadu cen ropy, což oslabilo index akcií energetického sektoru o 1,7 procenta.

Náladu na trhu definitivně zhoršily události v Ottawě. Kanadu vyděsil útok neznámého střelce, který zabil vojáka u pomníku obětem války v centru města a pronikl do nedaleké parlamentní budovy, kde jej policie zneškodnila. Akcie na torontské burze klesly o 1,6 procenta.

„Situace v Ottawě zrychlila pokles. Myslím si ale, že ten začal kvůli ropě, protože panují velké obavy o globální ekonomický růst,“ řekl agentuře Reuters analytik John Canally z firmy LPL Financial. Pokud střílení v Ottawě souvisí s domácím terorismem, bude to ale podle něj mít na trhy negativní dopad.

Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování klesl o 0,92 procenta na 16.461,32 bodu. Širší index S&P 500, který měl během dne namířeno k pátému dni růstu za sebou, nakonec oslabil o 0,73 procenta na 1927,11 bodu. Úhrnný index trhu Nasdaq skončil na 4382,85 bodu se ztrátou 0,83 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah