Akcie ve Spojených státech v úterý posílily, dolar rostl | e15.cz

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily, dolar rostl

Wall Street
Wall Street
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké akcie v úterý posílily. K růstu nejvíce přispěly přední technologické a energetické firmy. Investoři se také připravují na nadcházející klíčové údaje z ekonomiky a na vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed).

Index Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 89,39 bodu, tedy 0,5 procenta, na 17.918,15 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 5,74 bodu, čili 0,27 procenta, na 2109,79 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 17,98 bodu, neboli 0,35 procenta, na 5145,13 bodu.

Zisky si připsalo šest z deseti hlavních sektorů indexu S&P. Nejlépe si vedl energetický sektor podpořený růstem cen ropy. Index tohoto sektoru stoupl o 2,5 procenta. Akcie ropné firmy Exxon vzrostly o 1,8 procenta a Chevronu o 3,3 procenta. Index technologického sektoru se zvýšil o 0,6 procenta. Akcie firmy Apple posílily o 1,1 procenta a Microsoftu o 1,7 procenta. Pojišťovna AIG po výsledcích hospodaření naopak oslabila o 4,4 procenta.

Americký trh zaznamenal v říjnu nejvýraznější vzestup za poslední čtyři roky a jeho indexy zpevnily o více než osm procent. Náladu investorů zlepšily čtvrtletní výsledky firem, z nichž dosud 71 procent překonalo odhady. Analytici nyní podle ankety agentury Reuters odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 klesnou jen o 0,9 procenta proti původně odhadovanému poklesu 4,9 procenta.

Investoři čekají na dnešní vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové ve Sněmovně reprezentantů k bankovní regulaci. V pátek se očekává zpráva o říjnovém vývoji amerického trhu práce. Dolar v úterý posílil díky růstu výnosů amerických dluhopisů a nejnovějším statistickým údajům, které potvrdily, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby ještě do konce letošního roku.

V závěru obchodování dolar vůči euru posílil o 0,6 procenta na 1,0945 USD a k jenu vzrostl o 0,3 procenta na 121,16 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,42 procenta na 97,330 bodu, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah