Analytici doporučují využít poklesu akcií k nákupu a zachovat klid | E15.cz

Analytici doporučují využít poklesu akcií k nákupu a zachovat klid

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V současné době panických výprodejů na akciových trzích by měli investoři podle názoru odborníků zachovat klid a držet své investiční strategie. Analytici dokonce doporučují akcie nakupovat, právě překotný propad jejich ceny je totiž nejlepším časem pro jejich pořízení. Jako zajištění proti ztrátám pak doporučují rovnoměrné rozdělení investic vedle akcií i například do zlata. To však podle jejich názorů není záchranou, spíše se hodí jako doplněk investic.

Akciové trhy po celém světě překotně klesají kvůli panice investorů způsobené dluhovými problémy eurozóny a snížením ratingu USA. Řada odborníků ovšem očekává, možná již tento týden, postupné oživování. Někteří jej ovšem podmiňují vytvořením funkční strategie politických lídrů řešit rozpočtové problémy.

„V době panického propadu cen akcií jsou nejlepší investice akcie, protože jsou levnější. Z dlouhodobého pohledu se pořád jeví lepší držet akcii kvalitního podniku, který vyrábí něco užitečného, než dluhopis předlužené vlády,“ uvedl analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Na trhu je totiž i podle analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla velké množství firem, které pravidelně vyplácejí dividendu a na jejichž hospodaření nemá ekonomický vývoj příliš velký vliv.

„Zkušení investoři tak mohou akcie těchto společností nakupovat za výhodných podmínek,“ upozornil. Nejlepším způsobem zajištění je přitom podle něj rozložené portfolio investic, tedy nebýt zaměřen na konkrétní sektor nebo region, pravidelné investice a nepodléhání panice.

Investoři by se měli držet své dlouhodobé investiční strategie

„Dlouhodobá investiční strategie by se rozhodně na základě krátkodobého tržního vývoje měnit neměla. Investoři by se měli vyvarovat panickým prodejům. Pokud přece jen někteří z nich zpanikařili natolik, že chtějí svá portfolia vyprodat, bezpečným přístavem je hotovost a v posledních dnech také české státní dluhopisy,“ uvedl i portfolio manažer společnosti Conseq Investment Management Michal Stupavský.

V následujících týdnech očekává stabilizaci a mírný růst trhů. „Reakce trhů v posledních dnech je skutečně přehnaná, hnaná emocemi a strachem investorů,“ dodal.

„Zlatá horečka“ se nemusí nutně vyplatit

Zlato, o kterém se v posledních dnech mluví jako o bezpečné investici, by sice mělo být podle analytika AWD součástí investičního portfolia, ale není záchranou. „Někteří analytici trhu se zlatem neřeknou jinak než 'zlatá horečka'. Cena kteréhokoli aktiva může jít stejně rychle nahoru, jako dolů. Lékem na krizi je klid a diverzifikace portfolia,“ uvedl.

I v Česku přitom existují finanční ústavy, které investici do zlata nabízejí. Například J&T Bank dnes oznámila, že nabízí investice do 100gramových a kilogramových zlatých cihel. „Klient by neměl mít pocit, že zlato je na současných cenových úrovních investiční trhák, na kterém pohádkově zbohatne. Zlato je investice, o které se má uvažovat v řádech desítek let. Přesto však dokáže většinou plnit svou roli i krátkodobě,“ uvedl ředitel úseku finančních trhů J&T Banky Daniel Drahotský. Cena zlata v posledních dnech vystoupala na nové rekordy, když přesáhla 1770 dolarů za trojskou unci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.