Buffettova další výhra. Zdarma mezi největšími akcionáři Goldman Sachs | E15.cz

Buffettova další výhra. Zdarma mezi největšími akcionáři Goldman Sachs

Buffettova další výhra. Zdarma mezi největšími akcionáři Goldman Sachs
Warren Buffett
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Věhlasného amerického investora Warrena Buffetta zřejmě čeká další dobrý obchod. Americká banka Goldman Sachs mu zdarma poskytne miliony akcií zřejmě za miliardy dolarů. Transakce se uskuteční díky změně podmínek Buffettovy dřívější investice od této banky.

Americký miliardář, nazývaný též „věštec z Omahy“, se podle serveru BBC zařadí mezi deset největších akcionářů finančního ústavu, do nějž na vrcholu finanční krize před pěti lety investoval.

Kromě desetiprocentního úroku tehdy Buffett dostal právo koupit si do října letošního roku další 43,5 milionu akcií banky, každou za 115 dolarů. To je méně než cena, za kterou se s nimi dnes ráno obchodovalo na burze. Miliardář a Goldman Sachs se dohodli na úpravě původních podmínek. Místo toho, aby si Buffett cenné papíry koupil, dostane zdarma množství akcií v hodnotě, která bude odpovídat rozdílu mezi 115 dolary a průměrnou cenou, za kterou uzavřou akcie banky během deseti dnů do 1. října. Akcie Goldman dnes ráno stouply na 147,43 dolaru za akcii. Při této ceně by podle analytiků agentury Reuters šlo o skoro deset milionů akcií.

Deset nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes
Pořadí Jméno Věk (v letech) Země Jmění (v miliardách dolarů)
1. Carlos Slim Helú 73 Mexiko 73
2. Bill Gates 57 USA 67
3. Amancio Ortega 76 Španělsko 57
4. Warren Buffett 82 USA 53,5
5. Larry Ellison 68 USA 43
6. Charles Koch 77 USA 34
7. David Koch 72 USA 34
8. Li Ka-shing 84 Hongkong 31
9. Liliane Bettencourtová 90 Francie 30
10. Bernard Arnault 64 Francie 29

„Jsme šťastni, že Berkshire Hathaway má v úmyslu zůstat dlouhodobým investorem Goldman Sachs,“ uvedl podle agentury AFP ředitel banky Lloyd Blankfein. Buffetova investiční společnost Berkshire Hathaway v září 2008 do Goldman Sachs investovala pět miliard dolarů, což se v době zuřící krize chápalo jako vyslovení důvěry bance. Miliardář Buffett, který nedávno vypadl z trojice nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes, v únoru za 23,2 miliardy dolarů koupil výrobce kečupů a dalších potravin Heinz.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!