Ceny ropy dál klesají, sráží je přebytek nabídky a růst zásob | E15.cz

Ceny ropy dál klesají, sráží je přebytek nabídky a růst zásob

Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto)
Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Ed Schipul via Flickr

ČTK

Světové ceny ropy dnes pokračují v poklesu, který trvá už dva týdny. Ropný trh sráží zejména přetrvávající globální přebytek nabídky. Investoři také čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky (Fed).

Severomořská ropa Brent ztrácela v pondělí odpoledne asi 20 centů na zhruba 47,80 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI klesla o zhruba jedno procento na 44,15 dolaru. Za poslední dva týdny ceny obou druhů ropy ztratily kolem deseti procent.

Investoři se obávají, že nadprodukce ropy a přebytek zásob se udrží až do příštího roku. Zásoby ropných produktů v USA a Evropě se blíží historickým maximům.

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol dnes řekl, že investice do těžby ropy se již v letošním roce propadly o více než 20 procent a příští rok budou zřejmě dál klesat. Dodal, že pokles investic by od poloviny příštího roku mohl omezit dodávky suroviny na trh.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.