Čína údajně zvažuje zastavit nákup amerických dluhopisů, dolar oslabil | E15.cz

Čína údajně zvažuje zastavit nákup amerických dluhopisů, dolar oslabil

ČTK

Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů vlády Spojených států. Podle zdrojů agentury Bloomberg takovýto postup doporučili vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země. Na zveřejnění zprávy okamžitě zareagoval kurz dolaru.

Zdroje upozornily, že dluhopisy americké vlády se stávají méně atraktivními ve srovnání s jinými aktivy. Poukázaly rovněž na obchodní spory mezi Čínou a Spojenými státy.

"Pokud se zpráva ukáže jako pravdivá a Čína již nepovažuje dluhopisy americké vlády za atraktivní volbu, může to mít významné důsledky, protože tato země je jedním z největších držitelů dluhu Spojených států," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

Zpráva agentury Bloomberg vedla k oslabení dolaru. Euro si vůči dolaru připsalo zhruba čtvrt procenta na 1,1966 USD. Vůči japonskému jenu se dolar propadl o více než procento a sestoupil až na 111,29 JPY, nejníže od listopadu.

Akcie, měny & názory Jana Vejmělka: Ani letošek nebude rokem dolaru

"Dolar byl znatelně slabý již v předchozích dnech, a to navzdory skutečnosti, že údaje o ekonomice USA zůstaly příznivé a výnosy u dluhopisů pokračovaly v růstu," upozornil Boris Schlossberg z firmy BK Asset Management.

Informace také přispěla k poklesu zájmu o dluhopisy americké vlády. Výnos u dluhopisů s desetiletou splatností se tak vyšplhal na nejvyšší úroveň za deset měsíců. Zpráva přichází v době, kdy jsou dluhopisové trhy pod tlakem kvůli vyhlídkám na zpřísňování měnové politiky.

Čína má největší devizové rezervy na světě v hodnotě kolem tří bilionů dolarů (64 bilionů Kč) a je rovněž největším zahraničním držitelem dluhopisů americké vlády. K loňskému říjnu vlastnila vládní dluhopisy Spojených států v hodnotě téměř 1,2 bilionu dolarů, napsala agentura Reuters.

Čína má v Česku vliv a společnost na to není připravena, varují sinologové

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!