Členům rady ČNB se líbí kurz výrazně přes 27 korun za euro | E15.cz

Členům rady ČNB se líbí kurz výrazně přes 27 korun za euro

Budova České národní banky
Budova České národní banky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina členů bankovní rady České národní banky přivítala, že kurz koruny se pohybuje zřetelně nad 27 korunami za euro. Podle nich totiž stávající trhem generovaná slabší úroveň kurzu nejenom pomáhá směrovat inflaci k dvouprocentnímu cíli, ale také zachovat udržitelný růst ekonomiky.

Bankovní rada se na měnovém zasedání rovněž věnovala poměrně výrazně diskuzi ohledně nejistot a rizik souvisejících s vývojem v zahraničí, především v eurozóně. „Bankovní rada se shodovala v tom, že ze zahraničí nelze v nejbližší době očekávat výraznější proinflační impulsy,“ uvádí záznam z jednání.

Pokračuje, že i přes přehodnocení odhadu růstu domácí ekonomiky směrem dolů se výhled české ekonomiky posouvá v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie směrem vzhůru. „Pokles dynamiky růstu v zahraničí tak nemusí znamenat propad ekonomického růstu v ČR, který bude tažen domácí poptávkou,“

Vývoj české míry inflace

ČNB dříve také zveřejnila novou prognózu. V ní banka zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok. V roce 2016 by ekonomika měla růst podle odhadů ČNB o 2,8 procenta.

Předchozí rozhodnutí o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro bylo jednomyslné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah