Co stojí za propadem čínských akcií? Regulátoři pátrají po manipulacích | E15.cz

Co stojí za propadem čínských akcií? Regulátoři pátrají po manipulacích

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rafael Matsunaga via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínští regulátoři začali vyšetřovat podezření na manipulace na čínském akciovém trhu a ohlásili řadu opatření k jeho stabilizaci. Čínské akcie během tohoto týdne oslabily o více než deset procent a od poloviny června jejich ztráta dosáhla téměř 30 procent.

Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) oznámila, že vytvořila tým, který bude pátrat po „stopách nezákonné manipulace“. Podle listu China Daily komise vyšetřuje investory spekulující na pokles cen akcií, píše agentura Reuters.

CSRC v rámci snahy o stabilizaci akciového trhu mimo jiné omezí primární emise akcií i navyšování akciového kapitálu podniků. Peking již ve snaze o podporu akciového trhu učinil řadu opatření, včetně snížení úrokových sazeb.

Vyprodej na akciovém trhu se mu však zatím nepodařilo zastavit. Index CSI300, který zahrnuje tři sta největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, se dnes propadl o 5,4 procenta a za celý týden ztratil 10,4 procenta.

Výprodej na trhu odstartoval poté, co se ceny čínských akcií v období od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za tímto růstem stáli podle agentury Reuters drobní investoři využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Na čínských burzách obchodují i uklízečky. Experti čekají brzký pád

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.