Dolar láme rekordy, je nejdražší za 14 let

dolar

dolar Zdroj: profimedia.cz

eurodolar
dolar,peníze,USA
dolar
dolar
5
Fotogalerie

Americká měna na devizových trzích pokračuje v růstu a prodává se nejdráže za posledních téměř 14 let. Dolar tlačí vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, které se dál zvýšily po čtvrtečním projevu šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil na 101,41 bodu, a je tak nejvýše od dubna 2003. V 16:20 středoevropského času si připisoval 0,3 procenta a nacházel se v blízkosti 101,30 bodu. Richard Cochinos z londýnské City poznamenal, že dolar posiluje i díky politické a ekonomické nejistotě v Evropě.

Euro, které čelí politickým rizikům spojeným s chystaným italským referendem (premiér Matteo Renzi spojil s hlasováním o ústavních změnách svoje pokračování ve funkci - pozn. red.) a nejistotě před německými a francouzskými volbami, se propadlo až na jedenáctiměsíční minimum 1,0582 dolar. V 16:20 středoevropského času ztrácelo více než 0,2 procenta na 1,0598 dolaru.

Podle analytiků existuje dost důvodů k tomu, aby dolar pokračoval v růstu. Další negativní politické události by měly na Evropu mnohem dramatičtější vliv a "euro by mohlo spadnout mnohem níže", řekl agentuře Reuters Olivier Korber z francouzské Société Générale.

Dolar výrazně zpevňuje už od amerických prezidentských voleb. Plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco Trumpovy návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. To posiluje očekávání, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se donedávna předpokládalo.