Euro je vůči dolaru nejslabší za posledních 11 a půl roku | E15.cz

Euro je vůči dolaru nejslabší za posledních 11 a půl roku

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Images Money via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská měna klesá a vůči dolaru se propadla na novou nejnižší hodnotu za 11 a půl roku pod 1,1 USD. Euro tak reagovalo na oznámení Evropské centrální banky, že příští týden spustí masivní program nákupu dluhopisů, který má podpořit ekonomický růst eurozóny. Dolar posílil také vůči koši předních měn.

V 18:05 SEČ euro vůči dolaru kleslo o 0,8 procenta na 1,0995 USD. K jenu euro oslabilo o 0,3 procenta na 132,23 JPY. Euro se propadlo i vůči britské libře, a to až nejníže od prosince 2008. Dolar k jenu posílil o 0,5 procenta na 120,25 JPY. Vůči koši šesti hlavních měn dolar vzrostl o 0,5 procenta na 96,408 bodu, během dne vystoupil až na 96,457 bodu, nejvýše od září 2003.

Prezident ECB Mario Draghi na dnešní tiskové konferenci zlepšil odhad ekonomického růstu eurozóny na roky 2015 a 2016 a oznámil, že banka zahájí program nákupu dluhopisů 9. března. Měsíčně hodlá banka koupit dluhopisy za 60 miliard eur.

Analytici naznačovali, že ECB by mohla narušit trh s dluhopisy nákupem dluhopisů s negativními výnosy. Draghi uvedl, že se banka bude vyhýbat dluhopisům, jejichž výnosy budou nižší než depozitní sazba ECB, která nyní činí -0,2 procenta.

„Někteří lidé interpretují některé komentáře Maria Draghiho jako velmi holubičí pro euro,“ řekl agentuře Reuters stratég Macquarie Thierry Albert Wizman. To je podle něj důvod, proč euro kleslo pod 1,10 USD. Obchodníci se nově soustředí na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za únor. Najímání nových zaměstnanců v USA minulý měsíc zřejmě zbrzdilo bouřlivé zimní počasí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.