Evropské akcie zažily nejhorší den za poslední měsíc | E15.cz

Evropské akcie zažily nejhorší den za poslední měsíc. Trhy straší zhoršení vztahů USA a Číny

Obchodování na burze ve Frankfurtu
Obchodování na burze ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropské akcie zaznamenaly nejprudší denní propad za měsíc. Panevropský index STOXX 600 zároveň vykázal první týdenní pokles za čtyři týdny. Evropa tak navázala na výrazné oslabení hlavních asijských trhů, k němuž notně přispělo zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou.

Panevropský index STOXX 600 ztratil v závěru 1,7 procenta na 367,29 bodu. Za celý týden pak odepsal 1,5 procenta. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem uzavřel den s dvouprocentním poklesem na 12.838,06 bodu.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 dnes v závěru ztratil 1,4 procenta na 6123,82 bodu. Přispěla k tomu nejistota ohledně vývoje koronavirové infekce a vývoje vakcíny proti této nemoci. Nepomohla mu ani statistika o vývoji maloobchodního prodeje. Ten se v červnu zvýšil proti předchozímu měsíci o 13,9 procenta a vrátil se téměř na úroveň před zavedením karanténních opatření. Jde o rekordní růst, který překonal odhady.

Analytici nicméně varují, že příklon k internetovému prodeji by mohl zabránit oživení ve tvaru V, během kterého by prudký pokles vystřídal rychlé zotavení. Za celý týden odepsal hlavní index londýnské burzy 2,6 procenta, a má tak za sebou nejhorší týden za šest neděl.

Akcie obecně oslabují v reakci na exkalující spory USA a Číny. Peking nařídil uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobný krok Washingtonu, který tento týden rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu.

Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a za porušení mezinárodního práva. Nyní Spojené státy vyzvala k nápravě rozhodnutí, které označila za chybné. Napětí mezi Pekingem a Washingtonem tedy nepolevuje, podle agentury AP jsou vzájemné vztahy nejméně přátelské za poslední desetiletí.

V Asii nejvýrazněji oslabil akciový index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu. Uzavřel na 4505,59 bodu, což je propad o 4,39 procenta. Hlavní ukazatel hongkongských akcií Hang Seng odepsal 2,21 procenta na 24.705,33 bodu, index tokijské burzy Nikkei 225 pak oslabil o 0,58 procenta na 22.751,61 bodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah