Zlato prolomilo hranici 1900 dolarů, míří za rekordem | E15.cz

Zlato prolomilo hranici 1900 dolarů. Rekord padne brzy, očekávají analytici

Odlévání zlata do formy ve švýcarské rafinerii Metalor
Odlévání zlata do formy ve švýcarské rafinerii Metalor
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cena zlata poprvé od září 2011 překročila hranici 1900 dolarů za troyskou unci. Zlato již delší dobu zdražuje kvůli obavám z hospodářských dopadů koronavirové krize, nyní k růstu jeho ceny přispívá rovněž napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Zlato oproti čtvrtku posiluje o 0,9 procenta na 1905 dolarů za troyskou unci. Od začátku letošního roku tak již žlutý kov zdražil téměř o čtvrtinu. Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Drahý kov nyní těží mimo jiné ze snižování úroků a dalších stimulačních opatření, kterými se centrální banky snaží pomoci ekonomice překonat negativní dopady koronaviru. „Centrální banky pumpují do ekonomik peníze, aby zmírnily negativní důsledky pandemie koronaviru. Lidé na to reagují a ve zvýšené míře nakupují zlato. Pomocí vzácného kovu chtějí ochránit své úspory před znehodnocením,“ vysvětlil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Nízké úrokové sazby také zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy. 

Poptávku po zlatě nyní navíc podpořila zpráva, že Čína nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Peking tak reagoval na obdobný krok Washingtonu, který tento týden rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu.

Historicky nejvyšší úrovně dosáhlo zlato 6. září 2011, kdy vystoupalo na 1921,18 dolaru za troyskou unci. „Vzhledem k současným trendům je možné, že tato hranice bude v brzké době překonána,“ dodal Křeček. „Očekáváme, že zlato vytvoří nové dolarové maximum a poté vytvoří nová historická maxima i v dalších měnách,“ uvedla ve své zprávě i poradenská společnost Wolfe Research.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah