Evropským akciím dochází dech | E15.cz

Evropským akciím dochází dech

Evropským akciím dochází dech
Frankfurtská burza
• 
ZDROJ: Dontworry via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Zdeněk Pečený

Na akciových trzích starého kontinentu se objevily první příznaky kocoviny. Pokles indexů nastal necelé čtyři měsíce od spuštění kvantitativního uvolňování, v jehož rámci lije Evropská centrální banka do oběhu 60 miliard eur měsíčně.

Začátek tištění peněz poslal v prvním čtvrtletí evropské akcie vzhůru a společnou měnu euro opačným směrem. Vlivem zběsilého nakupování ECB letěly vzhůru také ceny vládních dluhopisů zemí eura i dalších evropských států. Výnosy, které se pohybují opačně než cena obligací, zamířily v některých případech dokonce do záporných hodnot.

Tento trend se náhle obrátil. Duben byl pro akcie eurozóny prvním letošním ztrátovým měsícem a německé desetileté dluhopisy, které už flirtovaly se zápornými výnosy, otočily a jejich výnos v minulém měsíci vzrostl z 0,17 na 0,37 procenta. Euro, které v prvních třech měsících roku ztratilo k dolaru 11 procent, v dubnu vůči americké měně o čtyři procenta posílilo. Jako by prezident ECB Mario Draghi přišel o svou kouzelnou moc.

Vývoj akciového indexu EuroStoxx 50Vývoj akciového indexu EuroStoxx 50Autor: stoxx.com

ECB může těšit, že analytici ještě neprohlásili akciovou rallye taženou tištěním eur za minulost. Špatnou zprávou pro ECB ale je, že aktuální rozkolísanost a nervozita trhů může být ukázkou budoucí každodenní reality. „Co jsme viděli v minulém měsíci, nám dostatečně napovídá, s čím budou investoři žít další dva až tři roky,“ citoval Bloomberg Pascala Duvala z Russel Investments.

Někteří analytici argumentují tím, že euro posílilo jen díky oslabení dolaru vlivem pomalejšího růstu americké ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Pokles evropských akcií byl prý také v souladu s temnějším globálním výhledem, kde má velkou váhu zpomalující čínská ekonomika. Jednodušším vysvětlením je, že po tak silném vzestupu v prvních třech měsících roku musela přijít korekce. „Řada investorů si po takovém růstu ráda vybere zisky,“ uvedl pro deník Financial Times Andrew Milligan, šéf strategie ve společnosti Standard Life Investments.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!