Evropským akciím dochází dech | E15.cz

Evropským akciím dochází dech

Frankfurtská burza
Frankfurtská burza
• 
ZDROJ: Dontworry via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na akciových trzích starého kontinentu se objevily první příznaky kocoviny. Pokles indexů nastal necelé čtyři měsíce od spuštění kvantitativního uvolňování, v jehož rámci lije Evropská centrální banka do oběhu 60 miliard eur měsíčně.

Začátek tištění peněz poslal v prvním čtvrtletí evropské akcie vzhůru a společnou měnu euro opačným směrem. Vlivem zběsilého nakupování ECB letěly vzhůru také ceny vládních dluhopisů zemí eura i dalších evropských států. Výnosy, které se pohybují opačně než cena obligací, zamířily v některých případech dokonce do záporných hodnot.

Tento trend se náhle obrátil. Duben byl pro akcie eurozóny prvním letošním ztrátovým měsícem a německé desetileté dluhopisy, které už flirtovaly se zápornými výnosy, otočily a jejich výnos v minulém měsíci vzrostl z 0,17 na 0,37 procenta. Euro, které v prvních třech měsících roku ztratilo k dolaru 11 procent, v dubnu vůči americké měně o čtyři procenta posílilo. Jako by prezident ECB Mario Draghi přišel o svou kouzelnou moc.

Vývoj akciového indexu EuroStoxx 50 Autor: stoxx.com

ECB může těšit, že analytici ještě neprohlásili akciovou rallye taženou tištěním eur za minulost. Špatnou zprávou pro ECB ale je, že aktuální rozkolísanost a nervozita trhů může být ukázkou budoucí každodenní reality. „Co jsme viděli v minulém měsíci, nám dostatečně napovídá, s čím budou investoři žít další dva až tři roky,“ citoval Bloomberg Pascala Duvala z Russel Investments.

Někteří analytici argumentují tím, že euro posílilo jen díky oslabení dolaru vlivem pomalejšího růstu americké ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Pokles evropských akcií byl prý také v souladu s temnějším globálním výhledem, kde má velkou váhu zpomalující čínská ekonomika. Jednodušším vysvětlením je, že po tak silném vzestupu v prvních třech měsících roku musela přijít korekce. „Řada investorů si po takovém růstu ráda vybere zisky,“ uvedl pro deník Financial Times Andrew Milligan, šéf strategie ve společnosti Standard Life Investments.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah