Microsoft vystřídal Apple. Vede žebříček největších firem světa | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hodnota čínských korporátních obrů klesla, ti američtí prosperují. Dominuje jim Microsoft

vaj, vaj

V žebříčku stovky největších světových firem je nadále patnáct čínských, jejich souhrnná hodnota však citelně klesla. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC.

Patnáctka čínských zástupců v pořadí ztratila za rok ze své hodnoty pět procent. Podle PwC dosahovalo ocenění největších čínských společností ke konci března 3,19 bilionu dolarů. Autoři studie zmiňují, že se na trendu podepsala i americko-čínská obchodní válka a změna sentimentu investorů.

Korporace jako Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank a China Petroleum & Chemical Corporation odepsaly meziročně mezi 14 až 17 procenty své hodnoty.

Většina ze stovky největších firem pochází z USA. Sídlo jich tam má celkem 54 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dokonce ze 63 procent. Souhrnná kapitalizace stovky největších firem světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů, což meziročně znamená pětiprocentní nárůst. Zároveň je to ale zpomalení proti předchozímu desetiprocentnímu růstu.

Radomír Eliáš: Kdo během obchodní války kupuje bitcoin? Tvrdá data nejsou, leccos lze ale odvodit

Na první pozici se dostal Microsoft, který po sedmi letech sesadil z pomyslného trůnu  Apple. Následují Amazon a Alphabet. "Dominanci Spojených států má na svědomí zejména rostoucí síla prvních čtyř umístěných hráčů, kteří každoročně zvyšují svůj náskok před zbytkem žebříčku," uvedl expert z poradenského oddělení PwC ČR Antonín Koukolík.

Technologické firmy se postaraly o 27 procent celkové tržní kapitalizace žebříčku. Výrazný meziroční růst (o 15 procent) zaznamenaly největší firmy z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. Naopak o tři procenta pokleslo ohodnocení firem z finančního sektoru.

Největší zhodnocení za posledních deset let zaznamenal Amazon, který je v očích burzovních investorů nyní o 843 miliard cennější. V relativním srovnání zvítězil Netflix, který se stihl zhodnotit o 6081 procent. Žebříček se za deset let obměnil téměř z poloviny, když se v něm udrželo 53 firem.

Trump: Spojené státy nejsou připraveny uzavřít dohodu s Čínou
Vlakem v Číně: Připravte se na hlučné cestující i dechberoucí výhledy
Horalem v Číně. Podívejte se na místa, kde se natáčel Avatar
Ceny bitcoinu a zlata spolu začaly výrazně souviset


Autor: vaj, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!