Japonci se bojí světové ekonomiky i silného jenu. Akcie klesly o pět procent | E15.cz

Japonci se bojí světové ekonomiky i silného jenu. Akcie klesly o pět procent

Japonské akcie, ilustrační foto
Japonské akcie, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonské akcie dnes prohloubily pokles, jejich hlavní index Nikkei se propadl téměř o pět procent a poprvé za 16 měsíců se dostal pod psychologicky důležitou hranici 15 tisíc bodů. Evropské akcie však zamířily vzhůru poté, co ve čtvrtek sestoupily na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Panevropský index FTSEurofirst 300 si krátce po poledni připisoval 1,8 procenta.

Na akciových trzích panují obavy o zdraví světové ekonomiky a bankovního sektoru, znepokojení vyvolávají rovněž nízké ceny ropy. Japonské akcie jsou navíc pod tlakem kvůli obavám z negativního dopadu silného kurzu domácí měny na export.

Index Nikkei dnes klesl o 4,8 procenta na 14 952,61 bodu, což představuje jeho nejnižší závěrečnou úroveň od října 2014. Za celý týden si index odepsal více než 11 procent. Zaznamenal tak nejprudší týdenní pokles od října 2008, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ieconomics.com

Evropské akcie dnes nicméně posilují po čtvrtečním propadu o téměř čtyři procenta. Náladu na trhu podpořily příznivé výsledky německé bankovní společnosti Commerzbank a růst cen ropy.

Index německé burzy DAX si krátce po polední připisoval 1,4 procenta. Německá ekonomika, která je největší v Evropě, podle dnešních údajů vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Stejný vývoj vykázala podle statistického úřadu Eurostat i ekonomika celé eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah