Koruna prolomila novou hranici, vůči euru je nejsilnější za pět let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Koruna prolomila novou hranici, vůči euru je nejsilnější za pět let

Koruna prolomila novou hranici, vůči euru je nejsilnější za pět let
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimédia

ČTK

Česká měna k euru dnes zpevnila na nejsilnější úroveň za téměř pět let, odpoledne nakrátko prolomila hranici 25,40 korun za euro. Na této úrovni den zakončila, proti úterku silnější téměř o desetník. Vůči dolaru koruna vylepšila maximum od léta 2014, když se v noci dostala až ke 20,65 korun za dolar. Proti úternímu závěru si nakonec dnes polepšila o sedm haléřů na 20,75 korun za dolar. 

"Žádné nové zprávy za tímto pohybem nevidíme," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Zprávy z politiky kurz ignoroval," doplnil hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Česká měna podle analytiků navázala na úterní posilování, kterým reagovala na vyjádření člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy, z nějž trh vyvodil, že české úrokové sazby musí rychle a výrazně vzrůst.

Kurz koruny dnes po nepatrném oslabení po oznámení demise vlády pokračoval v úterním posilování a prolomením hranice 25,40 korun za euro se dostal také na nejsilnější úroveň od ukončení devizových intervencí ČNB, podotkl hlavní ekonom ING Bank v ČR Jakub Seidler. Devizové intervence, kterými držela kurz u 27 korun za euro, ukončila centrální banka loni v dubnu.

Výhled úrokových sazeb korunu během roku pošle ke hladině 25 Kč/EUR, předpověděl Pikora. Seidler upozornil, že obecně se očekává další zvýšení úrokových sazeb na únorovém jednání bankovní rady. "Více než samotné rozhodnutí ČNB bude tak pro kurz koruny podstatnější, jak vyzní komunikace ČNB ohledně načasování dalšího zvyšování sazeb v letošním roce," dodal.

Proti americké měně koruna zpevňuje zároveň s eurem. "I vůči dolaru vidím ještě prostor k posílení," uvedl Pikora.

Kurz bitcoinu brutálně klesl, analytik přesto věští jeho raketový růst

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!