Londýnská a torontská burza slibují dividendy

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Zdroj: wikimedia.org

Provozovatel londýnské burzy (LSE) a společnost TMX Group, které patří torontský parket, se dohodli na vyplacení speciální dividendy téměř 416 milionů liber, pokud akcionáři skupiny TMX přistoupí na nabídku převzetí od londýnské burzy.

Akcionáři TMX se musejí do příštího týdne rozhodnout, zda se přikloní k „přátelské“ nabídce britské LSE, anebo umožní nepřátelské převzetí konsorciem Maple, které sdružuje kanadské penzijní fondy a banky. Akcionáři LSE musejí také odsouhlasit plánovanou akvizici.

„Nabízejí mimořádnou dividendu, protože vidí, že jejich šance na získání podpory akcionářů jsou malé,“ řekl agentuře Bloomberg Mathieu Roy, portfolio manažer kanadské společnosti Louisbourg Investments, jež spravuje 1,5 miliardy kanadských dolarů a vlastní i akcie TMX Group.

Podle plánu odhaleného včera v noci dostanou akcionáři LSE za akcie nově vzniklé společnosti dividendu 84,1 pence a akcionáři TMX Group by obdrželi jednorázovou dividendu čtyř kanadských dolarů za akcii. Společnosti se zavázaly udržet dividendu minimálně v takové výši, jakou ji nyní vyplácí TMX Group, což je 1,6 kanadského dolaru ročně. Zhruba 45 procent z 416 milionů liber mimořádné dividendy by šlo akcionářům TMX, zbytek by si rozdělili majitelé LSE.

Londýnská a torontská burza by k vylepšení nabídky na spojení použily částečně hotovostní rezervy a část by financovaly úvěrem. LSE uvedla, že se se svými bankami Barclays Capital a Morgan Stanley dohodla na dodatečných sto milionech liber krátkodobých úvěrů.

Vývoj akcií LSE, vývoj akcií TMX GroupVývoj akcií LSE, vývoj akcií TMX Group