Nový nákupní tip: Erste Bank

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

V dubnu, před příchodem hlavní části výsledkové sezony na pražskou burzu, analytici cílovými cenami příliš nehýbali. Nejzajímavější věci se děly u Erste Bank a těžařské NWR.

Podle dubnové analýzy americké banky Citi by nemusela nová regulace Basel III být pro rakouskou bankovní skupinu Erste Bank takovou pohromou, jak se zdálo. Proti nové regulaci dlouhodobě a hlasitě bojuje šéf Erste Andreas Treichl. Citi – s odvoláním na kroky Erste Bank navržené ke schválení akcionáři – nově očekává, že bude potřeba doplnit kapitál o 500 milionů eur místo původních 900 milionů eur. Pomoci má dekonsolidace spořitelen. Akcionáři mají na valné hromadě 15. května hlasovat o snížení podílu ve spořitelnách Erste z 51 na 49 procent. „Tím by se změnila vlastnická struktura, Erste by přišla o právo veta, ale to jí umožní nekonsolidovat své spořitelny za účelem plnění požadavků Basel III,“ napsali analytici Citi.


Akcionáři budou na valné hromadě také schvalovat návrh emise podmíněných konvertibilní dluhopisů, takzvaných coco obligací, které jsou převoditelné na akcie a Erste by je v případě potřeby mohla využít k doplnění regulatorního kapitálu. Přijetí těchto opatření podle Citi zlepší kapitálovou bilanci Erste Bank.

Citi proto upravila prognózu letošního vývoje ukazatele kapitálové přiměřenosti banky na 9,1 procenta z původních 8,8 procenta. V době zavedení nové regulace mají však rakouské banky dosahovat úrovně minimálně 9,5 procenta. Aktuální prognóza Citi věští letos Erste po loňské ztrátě 860 milionů eur zisk ve výši 643 milionů eur, a příští rok dokonce 1,133 miliardy eur. Citi tak zvýšila doporučení z předchozí neutral na koupit a zvýšila cílovou cenu na 22 eur.

V případě těžařské NWR nemohli analytici vydat více protichůdná doporučení. Zatímco Merrill Lynch (součást Bank of America) doporučila na NWR vsadit kvůli stávkové bouři v australském státě Queensland, analytici Credit Suisse tvrdili hned druhý den pravý opak.

Credit Suisse radí vyhnout se akciím NWR, protože se obává, že všechny špatné zprávy ještě nepřišly. Credit Suisse tak s ohledem na vysokou citlivost NWR na ceny koksovatelného uhlí snížila cílovou cenu na 3,40 libry a očekává nižší zisk. Merrill Lynch naopak radí akcie NWR nakoupit s cílovou cenou šest liber.

Změny vybraných cílových cen za duben:

Titul Nová cílová cena v Kč Doporučení Vydal
Erste Bank 544 koupit Citi
535 koupit Alpha Value
471 neutral Barclays
671 overweight HSBC
NWR 180 koupit Bank of America
102 underperform Credit Suisse
136 prodat Komerční banka
134 market perform BMO CM

Pramen: Patria