OPEC se dohodl na novém limitu pro těžbu ropy. Hranici stanovil na 32,5 milionu barelů denně

ropa

ropa

ropa
ropa
Ropa vyrazila vstříc rychlému růstu v neděli.
ropa, Rosněfť
Rosněft, ropa
6
Fotogalerie

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na stanovení nového těžebního limitu, aby podpořili ceny ropy. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z OPEC, podle nichž bude nový limit pod současnou aktuální produkcí. Jiné zdroje předtím uvedly, že kartel směřuje na neoficiální schůzce v Alžíru k dohodě na zmrazení těžby a podrobnosti dohody dojedná na svém listopadovém ministerském zasedání ve Vídni.

Nový těžební limit pro kartel OPEC byl podle zdrojů stanoven na 32,5 milionu barelů denně a platit má od listopadu. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou ale stanoveny až na oficiálním listopadovém zasedání organizace. Po dosažení tohoto cíle by měli členové OPEC jednat s nečlenskými těžařskými zeměmi o podpoře trhu, sdělily zdroje.

Na zprávu o předběžné dohodě členů OPEC reagovaly ceny ropy vzestupem o téměř čtyři procenta. Cena ropy Brent se vyhoupla k blízkosti 48 dolarů za barel.

Těžba ropy v rámci organizace se v srpnu vyhoupla na rekordních 33,24 milionu barelů denně. Byla tak o téměř milion barelů vyšší než na jaře a skoro dva miliony barelů nad úrovní z loňského podzimu, kdy měl OPEC stanoven těžební limit 30 milionů barelů. Na posledním oficiálním zasedání v červnu se představitelé OPEC na oficiálním těžebním limitu ale dohodnout nedokázali.

Kartel OPEC, který vede Saúdská Arábie, se snažil uzavřít dohodu o zmrazení těžby už na začátku tohoto roku s Ruskem a dalšími nečlenskými zeměmi. Jednání ale zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země.

Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

 

Crude Oil Chart