Rusko ještě navýší už tak rekordní produkci ropy. Těží na novém poli

Ruský prezident Vladimír Putin

Ruský prezident Vladimír Putin Zdroj: CTK

Ropa, ilustrační foto
ropa
Analytici investiční banky J.P. Morgan předpokládají, že cena ropy se do konce prvního pololetí příštího roku dostane nad 100 dolarů za barel. V růstu podle nich bude pokračovat i nadále a do konce roku 2012 překoná hranici 120 dolarů. V současné době se termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent prodává asi za 90 dolarů, americká lehká ropa je asi o dva dolary levnější.
ropa
Tvrdá realita. V USA břidlicový plyn zcela mění trh, v Evropě ho ale jen trochu ovlivní. Zásob je méně, než se čekalo, a těžba dost náročná.Představy některých zemí o plynové nezávislostina Rusku nejsou snadno splnitelné. Na snímku jetěžební věž z polského Pomořanska
9
Fotogalerie

 Prezident Ruska Vladimir Putin oficiálně zahájil těžbu na novém ropném poli na poloostrově Jamal. Těžba z pole, které provozují firmy Rosněfť a Gazprom Něfť, by měla v letošním roce činit zhruba 12 tisíc barelů denně. Zvýšení těžby přichází den poté, co Rusko zaznamenalo rekordní těžbu a Moskva se připravuje na jednání o opatřeních, která by zvýšila ceny ropy, napsala agentura Reuters.

 Rusko se má příští týden setkat se členy ropného kartelu OPEC a dalšími nečlenskými zeměmi kvůli jednání o dohodě, která by stabilizovala ropný trh. Již delší dobu se mluví o zmrazení těžby, které by zmírnilo nadbytek ropy na trhu. Ten v posledních dvou letech způsobil kolaps cen ropy.

Členové OPEC Saúdská Arábie, Irák a Írán v letošním roce navzdory nízkým cenám ropy zvyšují těžbu na rekordního maxima. Snaží se tak získat vyšší podíl na trhu.

 Náměstek ruského ministra pro energetiku Kirill Molodcov dnes řekl agentuře Interfax, že těžba ropy v zemi se v úterý dostala na nový rekord 11,75 milionu barelů za den. Analytici se však domnívají, že se jednalo spíše o jednorázový růst, který nebude trvalý. Rusko je největším světovým producentem ropy.

Rusko však plánuje v letošním roce spustit těžbu ještě na dvou ropných polích. Jedno z nich má provozovat firma Rosněfť a druhé firma Lukoil.

Těžba ropy v Rusku má podle zdrojů v letošním roce dosáhnout 547 milionů tun, tedy 10,95 milionu barelů denně. Zvýší se tak z loňských rekordních 534 milionů tun, tedy 10,72 milionu barelů denně.

Dlouhodobý vývoj cen ropy:

Graphical visualization of market data.