Rusko ještě navýší už tak rekordní produkci ropy. Těží na novém poli | E15.cz

Rusko ještě navýší už tak rekordní produkci ropy. Těží na novém poli

ČTK

 Prezident Ruska Vladimir Putin oficiálně zahájil těžbu na novém ropném poli na poloostrově Jamal. Těžba z pole, které provozují firmy Rosněfť a Gazprom Něfť, by měla v letošním roce činit zhruba 12 tisíc barelů denně. Zvýšení těžby přichází den poté, co Rusko zaznamenalo rekordní těžbu a Moskva se připravuje na jednání o opatřeních, která by zvýšila ceny ropy, napsala agentura Reuters.

 Rusko se má příští týden setkat se členy ropného kartelu OPEC a dalšími nečlenskými zeměmi kvůli jednání o dohodě, která by stabilizovala ropný trh. Již delší dobu se mluví o zmrazení těžby, které by zmírnilo nadbytek ropy na trhu. Ten v posledních dvou letech způsobil kolaps cen ropy.

Členové OPEC Saúdská Arábie, Irák a Írán v letošním roce navzdory nízkým cenám ropy zvyšují těžbu na rekordního maxima. Snaží se tak získat vyšší podíl na trhu.

OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší

 Náměstek ruského ministra pro energetiku Kirill Molodcov dnes řekl agentuře Interfax, že těžba ropy v zemi se v úterý dostala na nový rekord 11,75 milionu barelů za den. Analytici se však domnívají, že se jednalo spíše o jednorázový růst, který nebude trvalý. Rusko je největším světovým producentem ropy.

Rusko však plánuje v letošním roce spustit těžbu ještě na dvou ropných polích. Jedno z nich má provozovat firma Rosněfť a druhé firma Lukoil.

Těžba ropy v Rusku má podle zdrojů v letošním roce dosáhnout 547 milionů tun, tedy 10,95 milionu barelů denně. Zvýší se tak z loňských rekordních 534 milionů tun, tedy 10,72 milionu barelů denně.

Dlouhodobý vývoj cen ropy:

Graphical visualization of market data.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!