Papandreu vyhnal rozhodnutím o referendu optimismus z trhů | E15.cz

Papandreu vyhnal rozhodnutím o referendu optimismus z trhů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západoevropské akcie prudce oslabují, dolů je poslalo překvapivé pondělní oznámení řeckého premiéra, že nechá o přijetí zahraniční pomoci rozhodnout v referendu. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků je proti záchraně. Nejvíce klesají akcie bank, v Řecku v průměru o více než 13 procent, výrazné ztráty ale mají také akcie bank v Německu či ve Francii.

Panevropský index FTSEurofirst 300 asi hodinu po zahájení obchodování odepisoval 2,7 procenta a pohyboval se kolem 969 bodů. Na trzích se šíří obavy, že riziko chaotického státního bankrotu Řecka je teď vyšší, než kdy jindy.

„To riziko spočívá v tom, že když Řekové řeknou 'ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku,“ poznamenal jeden z makléřů na burze v Paříži, jehož cituje agentura Reuters.

Index evropských bankovních titulů odepisoval 5,3 procenta, a smazal tak veškeré zisky, které nabral po summitu eurozóny. Na něm se mimo jiné dohodlo, že banky dobrovolně odepíšou polovinu řeckých dluhopisů, které mají v portfoliích. Dohoda je součástí širšího plánu na záchranu eurozóny před dalším šířením dluhové krize.

Akcie francouzské Société Générale odepisovaly přes 11 procent, stejnou ztrátu měla i Crédit Agricole. Německá Deutsche Bank ztrácela více než sedm procent, Commerzbank asi devět procent. Akcie řecké Piraeus, kde drží menšinový podíl investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, spadly o více než 20 procent.

„Pokud řečtí voliči ten nepopulární záchranný plán odmítnou, může to vést až k tvrdému bankrotu. Banky by pak mohly být donuceny odepsat až 75 procent řeckého dluhu,“ upozornil analytik bankovního sektoru Andrew Lim z finančního ústavu Espirito Santo v Londýně. O své nároky by se přihlásili držitelé úvěrových swapů CDS, což jsou pojistky pro případ, že Řecko dluhy nesplatí.

Řecko má potíže dostát svým závazkům, koordinovaný postup ostatních členů eurozóny ale sliboval, že Řecko se tvrdému bankrotu vyhne. Dosavadní snaha eurozóny dávala šanci na řízený bankrot, v jehož rámci by Řecko část závazků odepsalo a u části z nich by prodloužilo nebo jinak upravilo splatnost.

„Jestli dojde na tvrdý bankrot, zhorší to situaci Itálie a Španělska,“ řekl analytik Lim. „Prostě se tím zvyšuje riziko, že na cestu pádu se vydá také Itálie. A to je opravdu vážný problém,“ doplnil.

Hlavní německý index DAX ztrácel zhruba 3,6 procenta a pohyboval se kolem 5923 bodů. Podobně francouzský CAC 40 odepisoval asi 3,1 procenta na 3143 bodů, burza v Miláně podle indexu FTSE MIB oslabovala asi o 4,1 procenta na 15.380 bodů. Index aténské burzy Athex ztrácel 6,5 procenta na 756 bodů.

Rozčarováni z pondělního rozhodnutí řeckého premiéra Jorga Papandrea jsou především Němci. Jejich ministr hospodářství Rainer Brüderle v rozhovoru v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že je rozčílen. „To je opravdu zvláštní,“ řekl k rozhodnutí řeckého premiéra.

Prudce dolů se po zahájení vydaly také akcie těžebních firem. Například společnost Xstrata oslabovala o 4,7 procenta, akcie nadnárodního koncernu BHP Billiton odepisovaly 3,1 procenta.

Zahraniční akcie online sledujte

Padá také Praha

Na pražské burze index PX v 11:00 odepsal více než tři procenta a klesl na 902,2 bodu. Komerční banka oslabila o bezmála 4,5 procenta na 3315 korun, rakouská Erste Bank ztratila další tři procenta a její akcie se pohybují kolem 383 korun.

Vůbec nejvíc dnes dopoledne negativní nálada zasáhla akcie mediální společnosti CETV, které přišly o 6,5 procenta na 184,50 Kč. Výrazné, více než pětiprocentní ztráty, postihly také těžební NWR a developera Orco. Ušetřeny ale nezůstaly ani zbývající tituly včetně ČEZ, odepisují většinou mezi jedním až dvěma procenty. Výprodejům zatím odolává jen textilka Pegas Nonwovens, její akcie stagnují kolem 426,50 koruny za kus.

České akcie online sledujte

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah