Podíl eura na světových rezervách klesl nejníže za 12 let | E15.cz

Podíl eura na světových rezervách klesl nejníže za 12 let

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank klesl ve třetím čtvrtletí loňského roku pod 23 procent a sestoupil na svou nejnižší úroveň za 12 let. Celkové globální devizové rezervy za čtvrtletí mírně klesly z předešlého rekordu a vykázaly první pokles od finanční krize konce roku 2008. Oznámil to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtletní zprávě.

Podíl eura se snížil o zhruba o 100 miliard dolarů na 1,4 bilionu dolaru (32,3 bilionu korun), což představovalo 22,6 procenta celkového objemu, minimum od třetího čtvrtletí roku 2002, proti úrovni 24,1 procenta ve druhém čtvrtletí. Podíl eura v rezervách byl na svém vrcholu v minulém desetiletí, kdy vystoupal až na 28 procent. Od roku 2009 ale kvůli obavám z evropské dluhové krize výrazně klesal, většinou ve prospěch amerického dolaru.

Propad eura v rezervách odráží pokles jeho hodnoty vůči dolaru ve třetím čtvrtletí o osm procent. Správci rezerv přestali kupovat eura a někteří jej prodávali. Reagovali tak na to, že Evropská centrální banka (ECB) zdražila jejich držení snížením jedné z úrokových sazeb do záporného pásma, řekl agentuře Reuters analytik Sebastien Galy z newyorské pobočky Société Générale.

Globální rezervy se snížily na 11,8 bilionu dolarů z rekordních 12 bilionů dolarů ve druhém čtvrtletí. Jsou zde započítány i takzvané nealokované rezervy, o nichž MMF s jistotou neví, která centrální banka je drží, vesměs se však přisuzují Číně. Objem této kategorie rezerv MMF vyčíslil na zhruba pět bilionů dolarů.

Podíl dolaru na světových rezervách vzrostl na 62,3 procenta z 60,7 procenta v předešlém kvartále a byl nejvyšší od konce roku 2011. Podíl japonského jenu zůstal bez větší změny na zhruba čtyřech procentech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.