Pokles eura zaskočil spekulanty | E15.cz

Pokles eura zaskočil spekulanty

burza
burza
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Share on Facebook Messenger
Hedgeové fondy, které letos již vydělaly miliardy dolarů na prodeji japonského jenu, byly zaskočeny nejistotou po italských volbách, které nepřinesly jednoznačného vítěze. Tato nejistota se projevila propadem akciových trhů a růstem takzvaných bezpečných přístavů, jako jsou americký dolar či japonský jen.

Euro toto pondělí zaznamenalo na páru s jenem největší jednodenní pohyb od začátku dluhové krize eurozóny před téměř třemi lety. Spekulace na pokles japonského jenu byla zatím pro letošek jedním z nejoblíbenějších obchodů velkých investorů. V Japonsku se totiž naplnila očekávání, že nová vláda bude ještě více tlačit na centrální banku, aby nadále uvolnila měnovou politiku a rozšířila svůj program kvantitativního uvolňování.

Druhou oblíbenou profitabilní strategií byl první dva letošní měsíce nákup vládních dluhopisů periferních členských států eurozóny a samotné společné evropské měny.

Investoři a makléři uvedli, že řada fondů, která nakrátko prodávala japonský jen a nakupovala bondy periferních zemí eura, tuto svou strategii v závěru pondělní obchodní seance otočila. Euro k jenu tak v nezvykle prudkém pohybu pro tento měnový pár oslabilo o čtyři procenta oproti předcházejícímu vrcholu.

euro/jen Autor:

„Shortování jenu se stalo nesmírně populární kvůli jasnému postoji japonské vlády,“ citovala agentura Bloomberg jednoho z investorů, který na prudkém oslabení eura tento týden prodělal.

Itálie suverénně odvrátila paniku trhů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.