Polymetal chystá kvůli vstupu na londýnskou burzu stěhování | E15.cz

Polymetal chystá kvůli vstupu na londýnskou burzu stěhování

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruský těžař stříbra, společnost Polymetal, se chystá přesídlit na britský ostrov Jersey. Změna adresy podle dnešního moskevského tisku souvisí s chystaným vstupem na londýnskou burzu. V Polymetalu drží skupina PPF českého finančníka Petra Kellnera asi pětinový podíl.

„Akcionáři Polymetalu budou moci poprvé získat dividendy, ale cesta k nim nebude jednoduchá,“ napsal hospodářský list Vedomosti. 0,20 dolaru za akcii (asi 3,70 korun) má totiž vyplácet společnost Polymetal International, zaregistrovaná od loňského roku na Jersey, čili akcionáři budou muset nejprve za akcie této firmy vyměnit akcie „ruského“ Polymetalu, a to v poměru jedna ku jedné.

Akcionáři by měli letos obdržet na dividendách 79 milionu dolarů (asi 1,46 miliardy korun), tedy přibližně 14 procent čistého zisku firmy, v příštích letech se má na dividendách vyplácet okolo pětiny zisku. Výměna akcií by měla skončit 21. října.

Podíly akcionářů, kteří s výměnou nesouhlasí, budou podle listu Kommersant vykoupeny. Jakmile se jerseyská firma stane majitelem 95 procent akcií Polymetalu, zbývající akcionáři dostanou nabídku k nucenému odkupu.

Mezitím má Polymetal International nabídnout na londýnské burze nové akcie za 500 milionů dolarů (asi 92,75 miliardy korun); přesný objem nabídky má záviset na tom, kolik menšinových akcionářů budou souhlasit s výměnou akcií. Na londýnské burze by se s akciemi mělo podle Kommersantu začít obchodovat během prvního listopadového týdne.

Polymetal následuje příklad dvou jiných ruských těžařských společností, Dalcvetmet, kterou při zpětném výkupu akcií pohltila britská firma White Tiger Gold, a Poljus Zoloto, pohlcený dceřinou společností Kazakh-Gold.

Podle analytiků si Polymetal vybral správnou dobu ke vstupu na mezinárodní trh; dluhové problémy Evropy zvyšují cenu zlata, a to zvyšuje zájem investorů o těžařské společnosti. Problém však vidí v tom, že Polymetal letos sliboval přibližně milion uncí zlata, ale pak prognózu snížil o asi 30 procent. Podobná situace nastala i v roce 2007.

Vedomosti připomněly, že na moskevské burze akcie Polymetalu v pátek zlevnily o 6,4 procenta, zatímco burzovní index klesl o 2,92 procenta. Dividendy jsou prý příliš skromné, než aby akcionáře přiměly k výměně akcií.

Polymetal za první pololetí vykázal tržby ve výši 544,5 milionu dolarů a čistý zisk dosáhl 151,1 milionu dolarů. Hlavní akcionáři - Kellner, Alexandr Nesis, Alexandr Mamut a Alexandr Mosionžik - disponují dohromady 52 procenty akcií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.