Poptávka po uhlí klesá, cena by mohla spadnout pod 50 dolarů | E15.cz

Poptávka po uhlí klesá, cena by mohla spadnout pod 50 dolarů

Těžba hnědého uhlí
Těžba hnědého uhlí
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena uhlí by mohla spadnout až pod 50 dolarů za tunu. Důvodem je převis nabídky nad poptávkou v kombinaci s kurzem dolaru a dalších měn. Zatímco letos nabídka uhlí na trzích vzroste o 1,2 procenta, poptávka poklesne o 2,8 procenta, tvrdí podle agentury Bloomberg analytici Deutsche Bank.

Na klesajících cenách uhlí se projevuje také například posun Číny od fosilních paliv směrem k ekologičtějším zdrojům, jako je vodní, větrná nebo sluneční energetika, píše Bloomberg. Čína je přitom největším světovým spotřebitelem uhlí. Celková čísla ovlivňuje i pokles poptávky ve Velké Británii, která letos v červnu importovala pouze 1,3 milionu tun uhlí, což je nejméně od srpna 1999.

„Zájem o uhlí klesá všude, zároveň jeho produkce na mnoha místech naopak stoupá,“ komentuje stav Thomas Pungh, ekonom Capital Economics.

Analytici tvrdí, že by cena uhlí v Evropě mohla klesnout až na 45 dolarů za tunu. Není však pravděpodobné, že by takové ceny byly dlouhodobě udržitelné. Ceny uhlí v současné době klesají už osmý týden v kuse, což je nejdéle od letošního ledna. Na konci roku by se měla cena uhlí stabilizovat na 52,5 dolaru.

Vývoj cen uhlí Autor: Repro Bloomberg
Vývoj cen uhlí

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah